Ringkonnakohus mõistis ärimehe maksusüüasjas osaliselt õigeks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Alexander Demianchuk/TASS/Scanpix

Tallinna ringkonnakohus mõistis ettevõtja Henry Kallase maksusüüasjas osaliselt õigeks ja vähendas talle mõistetud tingimisi vanglakaristust.

Ringkonnakohus rahuldas Kallase kaitsjate vandeadvokaatide Aivar Pilve ja Jaak Siimu kaebused ning tühistas Harju maakohtu otsuse Kallase süüdimõistmises maksude deklareerimata ja tasumata jätmises ning mõistis ta selles osas õigeks.

Ringkonnakohus jättis maakohtu otsuse Kallase süüdimõistmises muudes maksusüütegudes muutmata, kuid vähendas talle maakohtus mõistetud tingimisi kaheaastast vangistust poole aasta võrra.

Ringkonnakohus leidis, et Kallase seni kantud õigusabikulud 24 101 eurot tuleb välja mõista riigilt.

Süüdistuse kohaselt jättis Kallas Y!100 Invest OÜ 2011. aasta aprilli tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioonis deklareerimata erisoodustuse tulu ja sotsiaalmaksu 129 107 eurot ja 202 883 eurot, mille tulemusel jäi maksudena laekumata rohkem kui karistusseadustikus alampiirina sätestatud 320 000 eurot.

Kaitsjate Siimu ja Pilve hinnangul on ringkonnakohtu otsus olulise tähtsusega nii jälitustegevuse põhimõtete hindamisel kui ka tulumaksuseaduse selgitamisel.

Ringkonnakohus nõustus tõendite hindamisel kaitsjatega, et osad jälitustegevusload ei vasta nõuetele ning seetõttu ei pidanud ringkonnakohus võimalikuks tugineda nende lubade alusel saadud infole.

Nii ei nähtunud jälitustegevuseks antud kohtumäärusest selgeid põhjendusi, millistest asjaoludest ja olemasolevatest tõenditest tulenevalt oli Kallase suhtes olemas põhjendatud kuriteokahtlus. Ringkonnakohus ei lugenud piisavaks ka maakohtu põhjendust jälitustoimingu eelduste olemasolust, mille kohaselt oli tegemist peitkuriteoga.

Kohus on kohustatud enne jälitustoimingu lubamist alternatiivsete tõendamismeetodite kasutatavust talle teadaoleva teabe alusel kaaluma, kuid antud asjas see kohtu põhjendustest ei nähtunud.

Nii ei selgunud kohtu poolt varem antud jälitustegevuse lubadest, miks on tõendite kogumine muude menetlustoimingutega välistatud või oluliselt raskendatud ning seetõttu polnud ringkonnakohtu arvates võimalik veenduda, et teatud jälitustoimingute tegemine oli vajalik ja põhjendatud.

Ringkonnakohus nõustus kaitsjatega, et Kallase tegevuses puudub süüteokoosseis maksude deklareerimata ja tasumata jätmises ning ta tuleb selles süüdistuses õigeks mõista.

Ringkonnakohtu hinnangul pole tõendatud, et Y!100 Invest oleks Kallasele teinud sellise erisoodustuse, millelt oleks jäetud maksmata tulu- ja sotsiaalmaksu sellises ulatuses, mis täidaks süüteokoosseisu.

Süüdistusest ja tuvastatud asjaoludest ei nähtu, et Y!100 Invest OÜ oleks Tallinnas Tornimäe kvartalis soetatud korteri tasuta Kallasele üle andnud. Samas kujutab endast erisoodustust ka vara tasuta kasutada andmine.

Samas polnud Kallasele esitatud süüdistuse alusel võimalik tuvastada, et talle korteri kasutada andmise deklareerimata jätmisega ning sellelt tulu- ja sotsiaalmaksu maksmata jätmisega oleks jäetud tasumata makse sellises ulatuses, et see kvalifitseeruks karistusseadustikus sätestatud maksude maksmisest kõrvalehoidumisena suures ulatuses.

Süüdistuse järgi esitas Kallas osaühingu juhatuse liikmena maksuhaldurile teadvalt valeandmeid käibedeklaratsioonis ehk suurendas teadvalt valeandmeid esitades alusetult tagastusnõuet ning selle tulemusel tagastati alusetult suurele kahjule vastav summa.

Samuti süüdistatakse teda selles, et ta jättis 2011. aasta aprilli tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioonis deklareerimata erisoodustuse tulu- ja sotsiaalmaksu üle 320 000 euro.

Ringkonnakohtu otsuse saab vaidlustada riigikohtus 30 päeva jooksul.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: