Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

CNN: Venemaal võib olla Trumpi kahjustavat infot

{{1484115832000 | amCalendar}}
Donald Trump New Yorgis Trump Toweri fuajees ajakirjanike küsimusi kuulamas.
Donald Trump New Yorgis Trump Toweri fuajees ajakirjanike küsimusi kuulamas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Venemaal võib olla USA presidendiks valitud Donald Trumpi kahjustavat infot, teatas teisipäeval telekanal CNN.

Telekanali andmetel võib informatsioon puudutada nii Trumpi äri- ja ka eraelu.

Trump lükkas sotsiaalmeediavõrgustikus Twitter süüdistused kohaselt tagasi ja märkis, et tegemist on "poliitilise nõiajahiga". 

Telekanali andmetel puudutab informatsioon nii Trumpi äri- ja ka eraelu. CNN ei täpsustanud süüdistuse detaile, kuid USA uudisteportaal Buzzfeed avalikustas 35-leheküljelise memode kogu, mille luureülemad Trumpile möödunud nädalal esitasid.

Ühe raportis mainitud allika sõnul kasutati Wikileaksi seetõttu, et selle keskkonna kaudu lekitamisele kaasnevaid süüdistusi oli võimalik "usutavalt tagasi lükata". Kogu operatsiooni oli usaldusväärse allika kinnitusel korraldatud nii Trumpi kui ka tema meeskonna liikmete heakskiidul. Vastutasuks häkkerite teenuste eest aga olevat Trumpi meeskond nõustunud mitte võtma Venemaa tegevust Ukrainas kampaaniateemaks ning võtma tõstatama avalikkuse ees teemana hoopis USA ja NATO pühendumise tõsiseltvõetavuse Balti riikides ja Ida-Euroopas. See teema juhiks tähelepanu eemale ka Ukrainalt, mis on Putini peamiseks prioriteediks, väitis allikas.

Kaks lehekülge sellest käsitlesid Trumpi väidetavalt kompromiteerivat infot, kirjutasid CNN ja New York Times, ning väidetavalt on selles kätketud informatsioon levinud Washingtonis juba kuid.

Memos öeldakse, et Trumpist tehti 2013. aastal seksivideosid prostituutidega, kui Trump külastas Moskvas üht luksushotelli. Lisaks väidetakse, et Vene ametnikud tegid vabariiklasest kinnisvaramagnaadile tema poolehoiu võitmiseks rea tulusate tehingute ettepanekuid ning Trumpi valimiskampaania käigus vahetas Trumpi meeskond regulaarselt infot Vene valitsuse vahendajatega.

Memo Venemaa väidetavast kompromiteerivast infost koostas üks endine Briti luure MI6 agent, kelle teised USA presidendikandidaadid palkasid "opositsioonilise juurdluse" läbiviimiseks eelmise aasta keskel, kirjutas CNN.

Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) sai infost teada augustis, rohkem kui kaks kuud enne 8. novembril toimunud valimisi. Sestpeale on USA luureametid kontrollinud Briti endist luureametnikku ja tema võrgustikku ning pidasid neid piisavalt usutavaks, et edastada osa infost Trumpile, lisas CNN.

Trump lükkas sotsiaalmeediavõrgustikus Twitter süüdistused viivitamatult tagasi ja märkis, et tegemist on "poliitilise nõiajahiga". Trumpi nõunik Kellyanne Conway rõhutas telekanalile NBC, et "midagi pole kinnitatud" ning dokumendis tuginetakse anonüümsetele allikatele. 

Buzzfeedi sõnul riputati materjal veebi läbipaistvuse huvides, kuid selle peatoimetaja Ben Smith tunnistas, et "on tõsiseid põhjuseid kahelda süüdistuste" paikapidavuses.

Venemaa kätes olevast Trumpi kompromiteerivast infost keerlesid kuulujutud juba enne valimisi.

Need said hoogu juurde pärast seda, kui senati demokraatide liider Harry Reid kirjutas nädal enne valimisi FBI juhile James Comeyle kirja, milles ütles: "On saanud selgeks, et teie valduses on plahvatuslikku teavet lähedastest sidemetest ja koordineerimisest Donald Trumpi, tema tippnõunike ja Vene valitsuse vahel ... Avalikkusel on õigus seda infot teada."

Senati komisjon küsis teisipäeval Comeylt, kas Venemaa ja Trumpi meeskonna vahel oli alalist infovahetust. Ta keeldus taoliste sidemete olemasolu kinnitast, kuid ei lükanud ka ümber.

Comey oli üks USA luureülematest, kes Trumpile reedel memo esitas. 

CNN teatas, et USA luureagentuurid esitasid salajaseks liigitatud dokumendid Venemaa hangitud informatsiooni kohta Trumpile ja ametist lahkuvale presidendile Barack Obamale. Samal ajal esitati ka raport Venemaa sekkumisest USA valimistesse.

Kreml: Venemaa pole kogunud Trumpi kompromiteerivat teavet

Venemaa pole kogunud USA presidendiks valitud Donald Trumpi kohta kompromiteerivaid teavet, teatas Kreml kolmapäeval.

"Kremlil pole Trumpi kohta mitte mingit kompromiteerivat toimikut. Taoline informatsioon pole kooskõlas tegelikkusega ning see pole ei midagi muud kui täielik fantaasia," ütles Vene presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov.

Peskovi sõnul on see väide "täielik võltsing" ning "ilmselge katse kahjustada meie kahepoolseid suhteid".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: