Ülemkohus: Briti valitsus ei saa Brexitit parlamendi toeta käivitada ({{commentsTotal}})

{{1485254854000 | amCalendar}}
Foto: Niklas Halle N / AFP / Scanpix

Ühendkuningriigi ülemkohus otsustas teisipäeval, et valitsus ei saa käivitada Euroopa Liidust väljumise protsessi ilma parlamendi heakskiiduta. Teemat kommenteeris "Aktuaalse kaamera" stuudios ka professor Andres Kasekamp.

Ülemkohus võttis häältega 8-3 vastu otsuse, mille järgi peab aluslepingu artikkel 50 käivitamiseks toimuma parlamendihääletus.

Suurbritannia ülemkohtu otsust oodati detsembri algusest saadik, kui neli päeva kestnud arutelu järel ülemkohtu kõik 11 liiget poolt- ja vastuargumente kaaluma asusid.

Lissaboni leppe 50. artiklit ise alustada soovinud peaminister Theresa May peab selleks parlamendi mõlemalt kojalt luba küsima, ütles keskpäeval otsuse avalikustanud ülemkohtu president lord Neuberger.

"Seega, kui Suurbritannia lahkub EL-i lepetest, siis lõigatakse ära osa Briti seadustest. Veelgi enam, Briti kodanike teatud õigusi muudetakse. Seepärast ei saa valitsus käivitada 50. artiklit ilma parlamendi volituseta," rõhutas ülemkohtu president.

Downing Street: kohtu otsus ei muuda Brexiti ajakava

Suurbritannia kavatseb alustada märtsi lõpuks kõnelusi Euroopa Liidust lahkumise üle hoolimata ülemkohtu otsusest, mille kohaselt valitsus peab selleks enne saavutama parlamendi heakskiidu, teatas Downing Street teisipäeval.

"Briti rahvas hääletas EL-ist lahkumise poolt ning valitsus viib nende otsuse ellu, käivitades artikli 50 plaanikohaselt märtsi lõpuks. Tänane kohtuotsus seda ei muuda," ütles Downing Streeti esindaja.

Briti valitsus esitab parlamendile "mõne päeva jooksul" eelnõu Euroopa Liidust lahkumise käivitamiseks, ütles Brexiti-minister David Davis hiljem.

Davis märkis, et eelnõu võimaldab valitsusel kiiresti edasi liikuda ja käivitada ametlik protsess plaanitud ajaks ehk hiljemalt märtsi lõpuks.

"Selle eelnõu eesmärk on anda valitsusele võim käivitada 50. artikkel ja alustada Euroopa Liidust lahkumist. Niimoodi britid hääletasid ja seda nad eeldavad. Parlamendil on õigus eelnõu läbi vaadata ja arutleda, kuid loodan, et keegi ei hakka takistama inimeste tahte täitmist või venitama Euroopa Liidust lahkumise protsessi," selgitas Davis.

Eelnõu peavad heaks kiitma nii parlamendi alam- kui ka ülemkoda. Problemaatiliseks kohaks võibki osutuda teiste parteide nõuded lisatingimusteks.

Opositsioonilise Tööpartei liider Jeremy Corbyn lubas toetada 50. artikli käivitamist, kuid lisas, et valitsus peab olema kogu läbirääkimiste aja vastutusele võetav.

"Et nad ei muudaks Suurbritanniat maksuparadiisiks Euroopa serval, hoiaksid elustandardeid. Meie tahame parandada elustandardeid ja kaitsta töötajate õigusi ning eriti tagada ligipääsu Euroopa turule, kuhu suundub niigi pool meie kaubavahetusest," sõnas leiboristide juht.

Toimetaja: Laur Viirand, Tarmo Maiberg

Allikas: ERR/BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: