ERR Riias: välisministri sõnul peaks Läti aktiivsemalt EL-i tuleviku üle kaasa rääkima ({{commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Läti seim vaagis neljapäeval põhjalikult riigi välispoliitikat ning välisminister Edgars Rinkevićsi sõnul peaks riik aktiivsemalt kaasa rääkima Euroopa Liidu tuleviku üle ja tegema paremat kodutööd siseturvalisuse tõstmiseks. Valdkondades, kus võimalik, püüab Läti suhelda ka idapoolsete naabritega.

Rinkevićs ütleb seimile saadetud välispoliitika ülevaates, et Läti on osanud ja julgenud end maailmas üsna kuuldavaks muuta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Majandust arendavate tippkohtumiste võõrustajana tuntud Läti püüab nüüd teha ka otsesemat koostööd välisriikides elavate lätlastega - 120 riigis üle ilma elab rohkem kui 370 000 lätlast. NATO, Euroopa Liit ja muu tihe rahvusvaheline koostöö ei tohiks tema sõnul aga meelest viia teadmist, et Läti arengut kujundab ikka Läti ise.

"Meie riigi rahvusvaheline maine, konkurentsivõime, heaolu ja poliitiline kultuur on meie enda kätes," ütles Rinkevićs.

ERR-i korrespondendi Ragnar Kondi sõnul on Lätis välispoliitikast rääkides päevakorral ka suhted lähinaabritega idas - Valgevene, aga ka Venemaaga, samuti majanduskoostöö Aasia riikidega.

Lätlased näevad Läti ja Valgevene koostöös kahepoolset kasu - nii piiri, tolli, teaduse kui ka kultuuri valdkonnas. Läinud aasta lõpul sõlmis Läti Valgevenega ka kaitsekoostööleppe.

"Sel moel kindlustame end võimalike ohtude vastu. Loomulikult on koostöö vajalik. Üks teemasid, mida Valgevene kaitseministriga kohtudes arutasin, oli Valgevenes toimuvate õppuste Zapad 2017 väga suur osalejate hulk," selgitas Läti kaitseminister Raimonds Bergmanis.

Venemaa ja Läti suhtlus käib praegu rohkem ekspertide vahel.

"Jätkame koostööd piirikaitse ja tolli valdkonnas. Tänavu toimub ka Venemaa ja Läti valitsustevahelise komisjoni istung," ütles Rinkevićs.

Läti seimi väliskomisjoni juht määratles neljapäeval valdkonnad, kus valitseb ebamäärasus. "Me ei tea, kuidas USA uued juhid tegutsevad NATO suhtes, aga ka suhetes Venemaa ja Hiinaga," ütles Ojars Eriks Kalninš.

Läti Vabariigi de jure tunnustamisest möödus neljapäeval 96 aastat.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: