Eestis pole seni ühtki geograafilise tähistusega piiritusjooki ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Alkoholipudelid.
Alkoholipudelid. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Riigikogu majanduskomisjon arutas esmaspäeval eelnõu, millega muudetakse piiritusjookide geograafilise tähistamise nõuded kogu Euroopa Liidus ühesuguseks. Eestis ei ole aga seni ühtki geograafilise tähistusega toodet ja eelnõu on sündinud eelkõige Lõuna-Euroopa riikide initsiatiivil, ütles komisjoni esimees Aivar Kokk.

Kokk rääkis ERRile, et eelnõuga tahetakse kehtestada piiritusjookide märgistamiseks ja esitlemiseks ühesugused nõuded ja tingimused kogu Euroopas.

"Eelnõu mõte on see, et tekiks geograafiliste tähiste menetluskord - et see oleks lihtsam ja oleks ühtlustatud kogu Euroopas ühtmoodi ja oleks kaitstud ka geograafiliste tähiste traditsioonid, toodete haldamised ja menetlused. Ja et oleks võimalik juurutada e-lahendusi, et registri loomisel ei oleks suuri kulutusi," selgitas ta.

Koka sõnul rõhutas Eesti pool e-lahenduste juurutamise olulisust, et ettevõtjatel oleks lihtsam vajadusel endale geograafiline tähis registreerida. Eestis ei tohiks eelnõu suuri muudatusi kaasa tuua.

"Praegusel hetkel ei näe ma ühtki probleemi Eesti tootjatele. Kui keegi Eesti tootja soovib, alkohol on Eestis toodetud ning vili siin kasvatatud ja villitud, oleks võimalik saada siin ka geograafiline tähis," sõnas Kokk.

Ta lisas, et eelnõu suurimad toetajad on Lõuna-Euroopa riigid, kus konjaki- ja veinitootmine on tugevalt juurutatud ning geograafilise tähise märk on väga oluline.

"Kahjuks täna Eestis geograafilise tähise märgiga tooteid meil ei ole," nentis ta ja tõi välja, et näiteks Peipsi sibulale on juba aastaid püütud seda tähist saada.

Majanduskomisjon toetas valitsuse seisukohti selle seaduse vastu võtmiseks. Nüüd liigub eelnõu Euroopa Liidu asjade komisjoni.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: