Margit Sutrop on valmis Tartu ülikooli rektoriks kandideerima ({{commentsTotal}})

{{1486392760000 | amCalendar}}

Tartu ülikooli praegusel rektoril Volli Kalmul täitub suvel viieaastane rektori ametiaeg ja nii ootab Tartu ülikooli ees rektori valimine. Ehkki valimised toimuvad vähem kui kahe kuu pärast - 30. märtsil - ja kandidaatide ülesseadmise tähtajani on vaid kaks nädalat, pole ühtegi nime valimiskomisjonile veel esitatud.

Praegu on valmisolekust kandideerida teatanud ametis olev rektor Volli Kalm ning humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan Margit Sutrop, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Valimiskomisjoni esimehe Priit Kaasiku sõnul on olukord, kus vaid kaks nädalat enne tähtaega veel ühtegi kandidaati esitatud ei ole, rektori valimiste puhul tavapärane.

Tartu ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan, praktilise filosoofia professor Margit Sutrop ütles, et kui tema kogemus võib ülikoolile kasulik olla ning leitakse, et asutus vajab kaasavamat juhtimist, siis on ta valmis rektoriks kandideerima.

Sutrop rääkis ERRile, et praegu on TÜs alanud arutelud selle üle, millist ülikooli me tahame. Kandidaatide isikust peab ta tähtsamaks, et jõutaks kokkuleppele, keda üldse rektoriks oodatakse ja millised väljakutsed tuleks tal vastu võtta.

"Ma olen valmis, kui näen, et see kogemus, mis minul on humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaanina, instituudi juhina, interdistsiplinaarse keskuse juhtimisega, võib ülikoolile kasulik olla. Kui inimesed leiavad, et järgmisel perioodil ülikool vajab enam kaasavat juhtimist, seda, millega mul on head kogemused, siis ma olen valmis kandideerima," kinnitas ta.

Sutropi hinnangul on ülikool oma eesmärgid õigesti seadnud, aga küsimus on selles, kuidas nende eesmärkideni jõuda. Ta tõi välja sihid jõuda maailma saja parima ülikooli sekka, luua tasakaal rahvusvahelistumise ja rahvusülikooli funktsiooni vahel, täita tööturu ootusi ja teha TÜ ühiskonnas rohkem nähtavaks.

Ülikool peaks tema arvates olema näoga rohkem ühiskonna poole, et panustada probleemide lahendamisse.

"Ülikool saab ühiskonna heaks palju rohkem ära teha, kui ta seni on teinud, arendades alusteadusi, üliõpilasi kasvatades, muuseumi pidades, täiendõpet tehes. Ma usun, et me peame minema ühiskonnale rohkem appi, kuulama, millised on erinevate sektorite avatud vajadused ja see kuulamine võiks olla üks märksõna, sest ülikool saab ainult siis ühiskonda teenida, kui ta teab, mida vajatakse," lausus Sutrop.

Ta rõhutas ka vajadust mõelda rohkem hariduse personaalsusele. Ülikool peab järjest enam mõtlema konkreetsete üliõpilaste nõrkustele ja tugevustele ning tudengi soovide ja nõustamise kaudu tuleks talle panna kokku selline haridus, millega ta maailmas hästi hakkama saaks. Sutrop võrdles sellist personaalse programmi kokkupanekut rätsepaülikonna õmblemisega.

Rektorit peab Sutrop kõneisikuks, kes peab ise ühiskonna valukohti tunnetama ja ka probleemidele reageerima.

"Ülikooli rektoril peaks olema piisavalt autoriteeti, et kutsuda poliitilistes kemplustes inimesi mõtlema, mis on meie ühishuvi," tõi ta välja. "Seal, kus erakondlikud või ametkondlikud huvid sunnivad inimesi omakasu nimel tegutsema, peaks Tartu ülikooli rektor seisma hea selle eest, et kasutades parimat ajupotentsiaali, mis tartu ülikoolis on /.../ aitaks kaas Eesti jätkusuutlikule arengule ja nende sihtide saavutamisele, mis me Eesti vabariigi 100. sünnipäevaks oleme välja öelnud ja mida me teostame".

Kalm: oluline on see, milline on ülikooli tegevuste mõju

"Küsimus pigem on mitte sõnumite hulgas, kui tihti peaks ajakirjanduses olema, vaid selles, mis on nende sõnumite või ülikooli enda tegevuste mõju. Ülikooli mõju seisneb meie 1700 akadeemilise töötaja koosmõjus ja loomulikult rektor saab seda ühiskonnas kõige paremini esile tuua," rõhutas rektor Volli Kalm.

Volli Kalmu viieaastane ametiaeg Tartu ülikooli rektorina saab täis 30. juunil. Loodus- ja täppisteaduste valdkonna valitsus on lubanud seada Kalmu kandidatuur üles ka uueks ametiajaks.

Üliõpilaskonna esinaise Reelika Alunurme sõnul tahavad üliõpilased rektorina näha pikemaid eesmärke seada oskavat juhti, kes suudaks vaadata ülikoolist väljapoole.

"Et see, et ülikool teeks sellised valikud, mis on kasulikud pikas perspektiivis ka ühiskonnale. Kohati see võib tähendada isegi seda, et lühemaajalised rahavood tuleb mõnes mõttes tagasi lükata või tuleb teha sellised valikud, mis on just strateegiliselt olulised," rääkis ta.

Rektorikandidaatide väitluskoosolek toimub 9. märtsil. Hiljemalt 16. märtsil esitavad nõukogu ja senat hinnangu kandidaatide sobivuse kohta rektori ametikohale. Nõukogu ja senat võivad kandidaadid pingeritta seada.

Uue rektori valimiskoosolek peetakse 30. märtsil. Valituks osutub kandidaat, kes kogub üle poole valimiskogu häältest. Kui rektor ei osutu valituks, pikeneb ametis oleva rektori ametiaeg ühe aasta võrra.

Toimetaja: Karin KoppelKuperjanovi pataljon harjutas sel nädalal Sirgalas.

Kolonel: et 2. jalaväebrigaad poleks lihtsalt piiritulp, on ressursse juurde vaja

Sel nädalal esitles kaitseministeerium kaitseväe arengukava aastateks 2019-2022, mille kohaselt investeeritakse meie kaitsevõimekusse enam kui 2,2 miljardit eurot. Üks prioriteete on 2. jalaväebrigaadi järeleaitamine tasemele, mis on Tapal asuval 1. jalaväebrigaadil. Kolonel Eero Rebo hinnangul ei ole 2. jalaväebrigaad praegu vaeslapse rollis, kuid vahendeid on juurde vaja.

err.ee 45. Tartu maratonil
Autoralli MM

uudised
Raua 22

Ehitaja omavoli viib Kadriorus ajaloolise hoone lammutamiseni

Tallinnas Kadriorus Raua 22 asuvat miljööväärtuslikku hoonet ootab ees lammutamine, sest möödunud sügisel eemaldas hoonet laiendama ja rekonstrueerima pidanud osaühing Hestlandia lubatust märksa enam seinu ning nüüdseks on selgunud, et olemasolevat hoonet enam säilitada ei saa.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: