Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Personalikulude kärbe teeb kiirabile meelehärmi

Haigekassa tagab rahastuse vähemalt 102 kiirabibrigaadile.
Haigekassa tagab rahastuse vähemalt 102 kiirabibrigaadile. Autor/allikas: ERR/Priit Luts

Võrreldes eelmiste aastatega on Terviseamet vähendanud sel aastal kiirabi rahastust sadade tuhandete eurode võrra: kokku on tõmmatud personalikulud ja väiksem on ka kiirabibrigaadide ravimite ja meditsiinitarvikute eelarve.

Eesti Kiirabi Liit terviseameti tegevust õiguspäraseks ei pea, sest riigi poolt käsku eelarve vähendamiseks terviseametile antud ei ole, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Kui võrrelda kiirabi tänast eelarvet eelmise aastaga, siis sel aastal oleks kiirabil raha justkui 1,7 miljoni euro võrra rohkem.

Eesti Kiirabi liidu juhatuse esimehe, Ago Kõrgvee sõnul olukord siiski nii roosiline pole, sest terviseamet on oluliselt vähendanud lepingu mahtusid.

Võrreldes eelmise aastaga on Kõrgvee sõnul ligi sadade tuhandete eurode suurune kokkuhoid tekitatud näiteks töötasu fondi arvelt.

Üllar Kaljumäe, terviseameti peadirektori asetäitja tervishoiu alal, kinnitab, et personalikulusid on vähendatud 326 000 euro võrra. Näiteks haiguspäevade hüvitamise põhjuseks toob Kaljumäe eelmiste aastate keskmised näitajad.

"Algsete teadmiste pealt me planeerisime, et kiirabitöötaja on keskeltläbi seitse päeva haige. Tegelikkuses 2014-2016 andmete põhjal on keskmine haigusperiood 5,3 päeva. Seetõttu me korrigeerisime ühe päeva allapoole ja rahastame kuut järjestikust haiguspäevaga seotud personalikulu," selgitas Kaljumäe.

Kõrgvee sõnul on vähenendatud ka koolitusel viibivatele töötajatele töötasu maksmist. Ehk kui muidu tuli hüvitada töötajatele 60 minutit koolitusel viibimise eest ehk kogu kaheksa tunnine koolituspäev, siis nüüd loeb terviseamet akadeemilise tunni pikkuseks 45 minutit ehk hüvitatud saab koolitus kuni 7 tunni ulatuses.

Kõrgvee ütleb, et kokku on tõmmatud ka kiirabibrigaadide ravimite ja meditsiinitarvikute eelarvet 5-7% ulatuses. Kaljumäe sõnul on vähenemine selles valdkonnas aga näiline.

"Vahepealne 2016. aasta sai suurendatud tugevusvaruga. 2017. aastal on rahastuse tase, nagu see oli 2014. või 2015. aastal," täpsustas Kõrgevee.

Kõrgvee Terviseameti põhjendusi õiguspäraseks aga ei pea, seda enam, et Sotsiaalministeeriumist ühtegi käsku lepingu mahtude vähendamiseks antud ei ole.

Küsimusele, kuidas mõjutavad väiksemad lepingumahud kiirabi töö kvaliteeti ja kättesaadavust, vastas Kõrgvee aga nii: "Ravi kättesaadavus loodetavasti sellest ei muutu. Aga selline käitumine põhjustab meelehärmi ja usaldamatust."

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: