Elering: elektri ja võrguteenuse ühisarve võiks laieneda ka gaasile

Taavi Veskimägi
Taavi Veskimägi Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi teatas, et Eleringi eesmärgiks on energia tarkvõrgu platvormi kaudu pakkuda elektri ja gaasi eest tasumiseks ühte arvet kõigile tarbijatele, müüjatele ja võrguettevõtjatele.

"2013. aasta elektri jaeturu avamine konkurentsile, kus ligikaudu 30 protsenti tarbimisest vahetas senise müüja uue vastu, sai võimalikuks tänu Eleringi elektriandmelao loomisele," kirjutas Veskimägi sotsiaalmeedias.

"Elektri ühe arve - energia ja võrguteenus - võimekuse tehniline lahendus oli olemas meil sisuliselt kohe koos andmelao käivitamisega, turuosalised ei tulnud sellega nii kiiresti kaasa," selgitas ta, lisades, et nüüd on see vähemalt Elektrilevi võrgu klientidele olemas ja peaks olema kohustuslik kõigile jaotusvõrguettevõtjatele.

Elering on Veskimägi sõnul välja arendanud energia tarkvõrgu platvormi osana gaasi andmelao. "Kahjuks pole veel olemas regulatsiooni, mis kohustaks kõigil jaotusvõrguettevõtjatel sellega liituda. Loodetavasti kevade jooksul Riigikogu maagaasiseaduse vastavad muudatused ka teeb," märkis Veskimägi.

Veskimägi ütles, et praegu on tänu heale koostööle jaanuari seisuga gaasi andmelaos olemas 24 võrgupiirkonna 55 000 tarbimiskohta, mis on ligikaudu 98 protsenti Eesti gaasitarbimisest.

"Eesmärk on energiatarkvõrgu platvormi kaudu tulevikus võimaldada vahetada reaalaja lähedaselt informatsiooni kõigi elektri ja gaasi tarbimispunktidega, võimaldades näiteks lähtuvalt hinnasignaalist konkreetsel ajahetkel koduse kontrolleri läbi koormata gaasi põhised kütteseadmed maha ja käivitada elektrilised kütteseadmed," kirjutas Veskimägi.

"Loodetavasti liigume lähiajal gaasitarbimise mõõteandmete kauglugemisele, mis on vajalik energiavõrgu targemaks tegemisel. Elektri-gaasi-kaugkütte andmete reaalajapõhine kauglugemine koos juhtimise võimekusega võiks luua palju väärtust ühiskonnas," teatas Veskimägi.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: