Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Üleannetuse" perepäeval koguti annetusi ravitoitu vajavatele lastele

{{1489250364000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond pidas laupäeval kõigis maakondades kampaania "Üleannetus" perepäevi, kus koguti annetusi ravitoitu vajavatele lastele.

"Üleannetuse" kampaania algas 7. veebruaril ja reedeks oli interneti teel annetatud üle 18 tuhande euro. Laupäeva jooksul koguti juurde ligi 15 tuhat eurot, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui lihtsalt kaubanduskekuse koridoris asuv annetuskast võib jääda märkamatuks, siis erinevate tegevustega täidetud perepäeval oli kampaaniale tähelepanu tõmmata kergem.

"Esiteks tulime täna siia, sest siin on perepäev ja Haapsalus ikka midagi toimub. Ikka tuleb annetada, kui võimalus on, heateo nimel ikka," ütles annetaja Esko.

Nii Haapsalus kui ka mujal peetud perepäevadel sai kuulata muusikalisi etteasteid, joonistada ja muul viisil oma meelt lahutada. See tõmbas tähelepanu ka kaugemalt linna tulnutel.

"Ma sattusin lihtsalt Haapsallu ja väga vahva on näha, et noored inimesed on leidnud sellise osa ühiskonnast, keda muidu üldse ei märka," rääkis annetaja Hanno.

Annetuskastid olid ühendatud internetti. See tähendas, et sinna poetatud mündid loeti arvuti poolt automaatselt ära ja juba mõne sekundi pärast kajastus see summa kampaania kodulehel. Interneti teel saab ravitoitu vajavaid lapsi jätkuvalt toetada.

"Internetis on meil lausa loodud eraldi veebileht selle jaoks. See on üleannetus.ee, kus saab valida asukoha, kus sa seda annetust teed - kas oma kodu või töökoha - ja siis saad veel kirjutada head soovid lastele oma annetuse juurde ja oma nime," selgitas TÜ Kliinikumi Lastefondi strateegiajuht Küllike Saar.

"Üleannetuse" kampaania eesmärk on koguda 206 tuhat eurot, mis võimaldaks fondil aidata kahe aasta jooksul 30 ravitoitu vajavat last.

Spetsiaalne toidusegu sisaldab kontsentreeritud hulgal toitaineid ning see on paljude haigete laste jaoks ainus viis, kuidas hädavajalikud vitamiinid ja mineraalid kätte saada.

Eestis on umbes poolsada last, kes vajavad erinevatel põhjustel ravitoitu.

Haigekassa ei pea ravitoitu ravimiks

9-aastane Eiko õpib Tartus Masingu kooli 3. klassis, mängib meelsasti arvutimänge ning armastab loomi, kuid tal on ka diagnoositud haruldane geenimutatsioon, mis põhjustab kaasasündinud lihasfunktsiooni häiret.

"Ta ei saa ise süüa, ta ei saa neelata tavatoitu nii nagu neelavad teised inimesed," selgitas tema ema Terje Evel.

Selleks, et Eiko süüa saaks, on talle paigaldatud gastrostoom. Veel kolm aastat tagasi proovis Eiko ema teda selle kaudu toita kodus valmistatud toiduga. "See, et ise toit peeneks teha, et see gastrostoomist läbi läheks, oli väga keeruline. See ei andnud tulemust ja ta ei saanud vitamiine kätte ja oli liialt kõhn," ütles Evel.

Ema püüdis osta ka ravitoitu, ent kolme lapse üksikvanemana ei saanud ta seda lihtsalt pere eelarvest lubada.

"Haigekassa ei finantseeri ravitoidusegude soetamist, mis on väga kallid. Need võivavad olla kuus kuni tuhat eurot ühe pere jaoks," ütles Lastefondi Tallinna vabatahtlike juht Kaiu Kostabi.

Haigekassa seisukoht on hetkel see, et ravitoit pole ravim, mistõttu selle ostmist ka ei finantseerita. Seniks, kuni Haigekassa oma meelt muudab, on ravitoidu soetamise võtnud oma südameasjaks Eesti Lastefond.

"Paljud lapsed saavad hakkama ka ilma selle ravitoiduseguta, aga see tähendab seda, et nende kehakaal on väga väike, nende paranemisprotsess on pikk või siis paranemist ei toimugi. Seetõttu seni vajame oma heade annetajate ja toetataje abi, et peresid aidata. Lastefond ise aitab täna 15 last üle Eesti ja tahaksime, et neid oleks vähemalt poole rohkem," rääkis Kostabi.

Lastele ravitoidu ostmiseks saab veel annetusi teha kuu aja jooksul.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: