Eesti-Saksamaa liinilennukile pommiähvarduse teinud mees peab neli kuud vangis olema ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1489488600000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Harju maakohus kinnitas teisipäeval kokkuleppekaristuse mullu suvel islamiäärmuslaste nimel Eesti-Saksamaa liinilennukile pommiähvarduse teinud Vladislav Pällingule, kes peab reaalselt vangis olema neli kuud.

Vastavalt kokkuleppele karistas kohus Pällingut (33) avaliku korra raske rikkumise eest kahe aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega, millest tal tuleb reaalselt ära kanda neli kuud. Karistuse ülejäänud osa mõistis kohus talle tingimisi.

Advokaat Urmas Simoni rääkis ERR-ile, et tema kliendi motiiviks võis olla kättemaks, sest olles varasemalt töötanud Tallinna lennujaamas, tekkisid tal seal lahkhelid ja ta otsustas niimoodi reageerida.

"Mõtlemata sellele, millised on tagajärjed sellisel telefonikõnel," ütles Simon.

Simoni sõnul ei olnud Pällingu tegu seotud tema ühiskondliku aktiivsusega, vaid oli pigem nö isiklikku laadi aktsioon.

Prokurör Triinu Olev ütles ERR-ile, et Pällingu tabamist raskendas asjaolu, et ta oli kuriteoks korralikult valmistunud.

Kriminaalmenetluses Pällingu vastu pole kahju hüvitamise nõuet esitatud.

"Ühtegi lendu edasi ei lükatud ning uurimisel ei tuvastatud, et kellelegi oleks tekitatud kriminaalkahju," kinnitas prokurör.

Olevi sõnul on aga lennujaamal võimalik pöörduda kohtusse tsiviilnõudega.

Ka prokurör tõdes, et Pällingu motiiv tuleneb sellest, et ta oli endine lennujaama turvakontrolli töötaja, kellega lõpetati töösuhe eelmise aasta alguses. "Ma arvan, et motiivi tuleb otsida töösuhte lõpetamisest," ütles prokurör.

G4S kommunikatsioonijuht Reimo Raja ütles ERR-i raadiouudistele, et turvafirma lõpetas Pällinguga töölepingu tööluusi tõttu. Tema sõnul ei oleks Pälling saanud firmas töötada, kui temaga seoses oleks midagi kahtlast tuvastatud.

"Absoluutselt kõiki G4S töötajaid, kes töötavad lennujulgestajana, sealhulgas ka Vladislav Pällingut, enne tööle asumist ja ka tööl olemise ajal, kontrollib kaitsepolitsei. Ta ei oleks meil saanud töötada, kui tema suhtes oleks midagi kahtlast olnud," märkis Raja.

NATO-vastaste avaldustega tuntust kogunud Pälling tegi mullu 25. juulil kell 2 inglise keeles mobiiltelefonilt pommiähvarduse.

Kaitsepolitsei pidas Tallinnas elava Pällingu kinni tänavu 2. veebruaril ning ta tunnistas kuriteo üles.

Pälling on teinud pöördumisi nii Venemaa riigipeale Vladimir Putinile kui ka USA presidentidele Barack Obamale ja Donald Trumpile ning palunud oma pöördumistes suurriikide juhtidel hoida ära sõjalise konflikti õhutamine Eestis NATO poolt.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: