Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu Loodusmajas saab teha tutvust turteltuvidega

Selle aasta lindudeks on valitud turtel- ja kaelus-turteltuvi, ent kui paljud teavad, et kaelus-turteltuvi on väheseid linnuliike, kes suudab juua vett pea alaspidi, pistes noka vette ja imedes, ning kuidas tunda kaelus-turteltuvi ära ja miks iga kaelusega tuvi polegi turteltuvi - nendele küsimustele aitab vastata Tartu loodusmaja, kus elab selle aasta algusest viieliikmeline tuvipere.

"Kaelus-turteltuvi tunneb ära tumeda kaeluse järgi, mis tal kaelal on. Värvuselt on nad pruunikad. /.../ Juba veidi paremad linnutundjad kindlasti hääle järgi teevad vahet. Kõigil meie looduslikul tuviliigil on üsna lihtsasti äratuntav hääl," selgitas Tartu Loodusmaja õpetaja Aire Orula "Aktuaalsele kaamerale".

Kaelus-turteltuvide naeru meenutav hääl ei saa märkamatuks jääda. Müüdi järgi muutis üks Antiik-Kreeka jumalaid vaesuse üle kurtva teenija tuviks. Teenija jätkab nüüd kurtmist kaelus-turteltuvina.

"Võrreldes turteltuviga läheb kaelus-turteltuvil looduses väga hästi. Ta on laienenud oma algsest looduslikust kodust väga kaugele. Pärit on nad Aasiast, aga Euroopasse levinud ja inimese poolt ka Põhja-Ameerikasse viidud," ütles Orula.

Kaelus-turteltuvi on üks väheseid linnuliike Euroopas, kellel läheb väga hästi: liigi arvukus Euroopas on viimase 30 aastaga suurenenud kaks korda. Eestis pesitseb praegu hinnanguliselt 100-200 paari kaelus-turteltuvisid.

Tartu Loodusmaja kaelus-turteltuvid on Orula sõnul inimestega vägagi harjunud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: