Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pikamäe ja Kaljulaid peavad Helme ähvardust kohtunike suunas lubamatuks

Martin Helme
Martin Helme Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Riigikohtu esimees Priit Pikamäe ja president Kersti Kaljulaid ei pea õigeks, kui riigikogu liige sõnaliselt kohtunikke ründab ja nende tehtud otsuseid maha teeb. Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnavõttu nimetas Kaljulaid lubamatuks.

Esmaspäeva õhtul läks Helme riigikogu kõnepulti ja teatas: "Mina küll tahan, et siit puldist kõlaks ähvardus. Mina tahan, et kohtunike Virgo Saarmetsa, Maret Altnurme ja Kaire Pikamäe pead veereksid /.../ sest ei saa olla niimoodi, et mingid tädid tulevad kokku, ja võtavad lihtsalt kätte ja teevad ümber Eesti seadusi. Ja siis otsustavad, et keegi ei saa neid puudutada, nii ongi. See lihtsalt ei lähe."

Kohtunikud, kelle kohta Helme sõnad käisid, tegid jaanuaris otsuse, mille järel kandis Harju maavalitsus Eesti rahvastikuregistrisse esimese samasoolise abielupaari.

Rootsis sõlmitud abielu algul Eesti registrisse ei lubatud, ei lubanud seda ka Tallinna halduskohus kuid Tallinna ringkonnakohtu kohustas maavalitsust oma otsust muutma. "Asjaolu, et Eesti õigus sellist abielu ette ei näe, ei tähenda, et Rootsi õigust tuleb pidada meie avaliku korraga vastuolus olevaks," teatas kohtunike kolleegium.

Martin Helme ei pea probleemiks, et mainis kohtunike peade veeremist.

"Ma arvan, et kohtunikud, kes rikuvad seadust ja mõtlevad välja seadusi, ei tohiks jätkata oma ametis. Muidugi see tsitaat oli otsene reageering justiitsminister Reinsalu ütlemisele, et tema ei tahaks, et siit puldist jääks kellelegi kõlama nagu kohtunikke ähvardatakse," ütles Helme neljapäeval ERR-ile.

Helme väljaütlemistele vastas riigikogus Urmas Reinsalu: "Ma ei saa nõustuda retoorikaga, mis puudutab seda, et kui Eesti vabariigi parlamendi kõnetoolist öeldakse kas piltlikus või sõna otseses mõttes, et kohtunike pead peavad lendama mingi otsuse eest. Ja istungi juhataja vaikib."

Esmaspäeval istungit juhatanud Taavi Rõivase sõnul pole riigikogul liikmete sõnavõttudesse sekkumine lihtsalt kombeks.

Pikamäe ootab riigikogu juhatuse selget seisukohta

Riigikohtu esimehe Priit Pikamäe sõnul on Helme sõnavõtu näol selgelt tegu ründega võimude lahususe printsiibile.

"Mina isiklikult kui ka kohtunikkond tervikuna, me oleme väga sügavalt häiritud sellest sõnavõtust, kus riigikogu liige ründab Tallinna ringkonnakohtu kohtunikke seoses nende tegevusega õiguse mõistmisel. See minu hinnangul ei ole mitte ainult sekkumine õiguse mõistmisse vaid see on ka personaalne rünne konkreetsete kohtunike vastu seoses nende kutsetööga. Tahaks loota, et nii riigikogu juhatus kui vanemate kogu võtaksid siin võimalikult kiiresti selge seisukoha," ütles Pikamäe ERR-ile.

Ka endine riigikohtu esimees Märt Rask sõnas, et ehkki seaduse silmis on parlamendiliige oma väljaütlemistes vaba, ei peaks riigikogu liikme roll olema kohtuotsuste kritiseerimine.

Märt Raski sõnul pole niimoodi võimalik, et suvaline inimene astub protsessi ja ütleb, et kas lahend on avaliku huvi vastane või mingil muul põhjusel mina kaeban selle edasi. "Ikka need inimesed, kes oma õiguseid kaitsevad, saavad ka edasi kaevata. Seadusandja roll on siiski teha sellised seadused, mida kohtud saaksid täita," ütles Rask.

"Ma ei taha rääkida poliitilisest kultuurist parlamendis ega elementaarsest viisakusest. Esimene on eeskätt saadikute sisemise kompassi ja teine lastetoa küsimus. Aga kui ohus on põhiseaduslik kord ja võimude tasakaal, siis ma ei saa vait olla, isegi kui see on teadlik provokatsioon," ütles president Kaljulaid vastuses ERR-i päringule Helme sõnavõtu kohta.

Ta lisas, et parlamendiliikmed teavad, või vähemalt peavad teadma, kõige paremini, mida tähendab võimude lahusus. "Sõltumatu kohtuvõimu ründamine parlamendi kõnepuldist on täiesti lubamatu."

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: