Eestimaa Roheliste uus juht seab eesmärgiks ökoriigi

{{1490591460000 | amCalendar}}
Foto: erakogu

Nädalavahetusel valis Eestimaa Roheliste üldkogu oma uueks juhiks senise aseesimehe Züleyxa Izmailova, kes võtab teatepulga üle Aleksander Laanelt.

Izmailova ütles pressiteates, et tema eesmärgiks on seista ökoriigi loomise eest.

"See tähendab muuhulgas laste ja eakate vaesusprobleemi lahendamist, kohaliku pestitsiidide-vaba toidu pakkumist haridus- ja raviasutustes ning üleminekut hajusa taristuga taastuvenergiale," selgitas parlamendivälise erakonna uus juht.

"Leian, et riigi väiksust silmas pidades on praegune olukord lubamatu ning senisest riigijuhtimisest tulenev ohustab otseselt meie keele ja kultuuri püsimajäämist. Me tahame, et juba sügisestel valimistel pöörataks omavalitsuste areng tervikliku maailmavaate, õnnelike inimeste ja loodusega kooskõlalise kodukandi loomise suunas,” lisas ta.

Erakond on otsustanud osaleda kohalike omavalitsuste valimisel Tallinnas oma nimekirjaga. Teistes piirkondades, sh Tartus, osalevad Eestimaa Rohelised kandidaadid valimisliitude töös.

Rohelised tahavad end valimistel jõuliselt näidata

Züleyxa Izmailova ütles "Aktuaalsele kaamerale", et rohelised plaanivad end kohalikel valimistel, aga ka kahe aasat pärast riigikogu valimistel jõuliselt näidata. Seni on rohelised jõuliselt asunud näiteks Eesti metsa kaitseks.

"Me muidugi ei tee väga suuri panuseid sellele, et meie kandidaadist võiks näiteks linnapea saada, aga meie eesmärk on väga jõuliselt oma kohalolu näidata," ütles Izmailova.

Kohalike valimiste programmist uus esimees ei räägi enne, kui roheliste uus volikogu selle paika paneb. Kuid tema hinnangul võiks linnakeskkond olla läbi mõeldud ja planeeritud, nii et ilma autota oleks hea liigelda.

"Mis mind ennast närvi ajab - võib-olla see, et meil on ikkagi liiga palju selliseid piirkondi, kus jalakäijate liiklemine on isegi ohtlik. Ja muidugi on jalgrattateed, mis on tegelikult katkendlikud," ütles Izmailova.

Riigikogu valimiste kontekstis rõhutavad rohelised maale elu tagasiviimise vajadust rohemajanduse kaudu, et kohalikud saaks end ise ära majandada.

Izmailovale teeb muret ka Rail Baltic. Tema hinnangul tuleks kasutada olemasolevat Tartu trassi või oodata ära hoopis uued tehnoloogilised lahendused.

"Rail Balticu teema on läinud väga kaugele sellest, kus ta alguses oli. Praegu me isegi enam ei aruta marsruuti. Kogu teema on väga läbipaistmatu ja on tunda, et seal on kellegi isiklikud ärihuvid taga. Siin ongi vaja võtta paar sammu tagasi ja hakata seda uuesti läbi rääkima," selgitas Izmailova.

Rohelised olid viimati Riigikogus 2011. aastal.

Eestimaa Roheliste juhatuse uus koosseis on Aleksander Laane (aseesimees), Andrei Gudim (aseesimees), Marko Kaasik, Kaspar Kurve, Joonas Laks, Olev-Andres Tinn, Timur Sagitov, Küllike Reimaa.

Toetus rohelistele on kasvanud

Rohelised on viimastel kuudel oma toetust kasvatanud ning märtsis ulatuses see 3 protsendini.

Ökoloogiline ja keskkonda väärtustav eluviis on alla 30-aastaste inimeste hulgas populaarsust võitmas ja see võib rohelistele valijaid veelgi juurde tuua, ütles "Aktuaalsele kaamerale" sotsioloog Juhan Kivirähk.

"Praegune võimueliit pöörab keskkonnaküsimkustele suhteliselt vähe tähelepanu. Kui keegi seda teemat ise üles ei nopi, siis kui rohelistel õnnestub angažeerida just need noored, kes käivad vähem valimas, siis nad saavadki lihtsalt need uued valijad või need valijad, kes meie küsitlustes ütleksid, et nad hääletavad üksikkandidaadi poolt," selgitas Kivirähk.

 

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Vahur Lauri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: