PERH-i eksjuhid süüd ei tunnista ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1491800340000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Harju maakohtus algas esmaspäeval kohtuprotsess SA Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) eksjuhi Tõnis Alliku, haigla toitlustusjuhi Anu Vähi ja IT-juhi Marko Kilgi üle.

Riigiprokuratuuri süüdistusega astusid kohtu ette Allik, Vähi ja Kilk ning juriidilise isikuna toitlustusteenuse pakkuja P. Dussmann Eesti OÜ ja ettevõtte tegevjuht Anella Stimmer.

Keegi süüdistatavatest end kuritegudes süüdi ei tunnistanud, ütles maakohtu pressiesindaja Kristina Ots ERR-ile.

Süüdistuse kohaselt võttis PERH-i juhatuse endine esimees Allik korduvalt altkäemaksu, mille vastutasuna tagas ta aastate jooksul olla raviasutuse toitlustajaks samas kriminaalasjas süüdistuse saanud osaühingul.

Süüdistuse järgi sõlmis raviasutus mitmel korral riigihanke läbiviimise tulemusel lepingud süüdistuse saanud osaühinguga. Vastutasuks sai PERH-i juht mitmel korral käia äriettevõtte kulul Saksamaal toimuval Oktoberfesti üritusel.

Riigiprokurör Steven-Hristo Evestuse kinnitusel näitas uurimine, et ühepäevased Müncheni Oktoberfesti külastused oli lõbu-, mitte tööreisid.

"Praeguse info põhjal saab neid kinnimakstud lennupileteid ja ööbimist nimetada varaliselt hinnatavaks soodustuseks, mille vastuvõtmine oleks ausa ja läbipaistvana näiva hankemenetluse huvides lubamatu," selgitas Evestus "Aktuaalsele kaamerale".

Altkäemaksu võtmises süüdistatakse ka PERH-i toitlustusjuhti Vähit, kes tegutses toitlustaja leidmise hankel eduka osalemise tagamiseks äriühingu huvidest lähtuvalt.

Lisaks sellele süüdistab prokuratuur PERH-i endist juhti Allikut ning IT-juhti Kilki kelmuses ja omastamises. Süüdistuse kohaselt käisid nad PERH-ile infosüsteemide arendustöid teinud äriühingu kulul ja teadmata lisaks lubatud tööalastele välisreisidele koos pereliikmetega ka erinevatel puhkusereisidel.

Uurimise käigus esitas PERH-i pikaaegne IT-lahenduste partner Helmes süüdistuse, et on kandnud üle 10 000 euro kahju, sest Allik ja Kilk esitasid oma reiside kohta valeandmeid ja neljal reisil polnud mingit pistmist töö- ja kliendisuhetega.

Allik endal süüd ei näe. "Ma olen endiselt arvamusel ja seisukohal, et ma ei ole haigla huve kuidagi kahjustanud, ma ei ole seadusi rikkunud, aga mõned asjad, mis on tehtud, teeks ma täna teistmoodi," on ta "Aktuaalsele kaamerale" kinnitanud.

Allik ütles ERR-ile, et ta ei ole kriminaaluurimise käigus ütlusi andnud ning kavatseb ütlusi anda kohtus.

"Süüd endiselt endal üheski episoodis ei näe," kinnitas Allik.

Alliku ja Kilgi kaitsja Margus Kurm kinnitas, et süüdistus pole põhjendatud, sest puuduvad tõendid hüve saamise ja soodustuse andmise vahel. Kurmil polnud aega "Aktuaalse kaamera" küsimustele vastata.

Kriminaalasja uuris keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ning uurimist juhtis riigiprokuratuur.

Riigiprokurör leiab, et käimasolev kohtuasi võib mõjutada kogu Eesti tervishoiusektorit.

"Ma arvan, et lisaks kohtuotsusele on oluline ka see, et ka muudel võimalikel tasanditel ja viisidel oleks reguleeritud meditsiinisektoris ka võimalikud korruptsiooniriskid ning maandatud kutse-eetika eeskirjade ja muude käitumiskoodeksitega," rääkis Evestus.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael, Marju Kaasik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: