Otsa kooli õpetajad nõuavad Aarne Saluveeri lahkumist

{{1493007840000 | amCalendar}}
Foto: Jelena Rudi

Georg Otsa nimelise muusikakooli 79 töötajat nõuavad direktor Aarne Saluveeri lahkumist koolijuhi kohalt. Haridusministeerium leiab, et Saluveer on kooli uue palgakorralduse rakendamisel rikkunud seadust.

Haridusministeeriumi Tallinna osakonnas kohtusid esmaspäeval Georg Otsa nimelise muusikakooli töötajate esindajad ja koolijuht Aarne Saluveer, et lahendada puhkenud töötüli, vahendasid ERR-i raadiouudised ja "Aktuaalne kaamera".

Tüli ajend on läinud sügisel Aarne Saluveeri poolt läbi viidud palgamuudatused, mis tõstsid õpetajate koormust. Õpetajad süüdistavad Saluveeri aurtoritaarses juhtimisstiilis ja nõuavad tema lahkumist. Kooli 136 lepingulisest töötajast 79 kirjutas alla ka umbusaldusavaldusele.

Põhjus on selles, et Saluveer tegi septembris haridusministeeriumi 2013. aasta juhendist lähtudes töötajate töölepingud ümber ning muudatuste järel tõusid kutseõpetajate palgamäärad 20-25 protsenti, mis kergitas täistööajaga töötava pedagoogi töötasu paberil tõesti 1080-1330 eurole kuus.

Ent kui varem tuli täistöökoha saamiseks kõigil Otsa kooli õpetajatel anda 22 õppetundi nädalas, siis nüüd 26-30 tundi.

"Tulid inimesed septembris kooli ja selgus see tõde. Töötajaid informeeriti alles kaks päeva enne palgapäeva, et me oleme läinud üle uutele palgakorraldusalustele," rääkis muusikakooli õpetaja Hain Hõlpus "Aktuaalsele kaamerale".

Esmaspäevaks kutsus haridusministeerium kokku ümarlaua, et tülitsejaid lepitada ja neile õigusi-kohustusi selgitada. 

Ministeeriumi kommunikatsiooni asejuhataja Tarmu Kurm ütles ERR-ile, et lõpuks loodetakse jõuda kokkuleppele, mis mõlemat osapoolt rahuldaks.

Õpetajad on valmis palgaläbirääkimisteks vaid juhul kui Aarne Saluveer direktorina ei jätka. Vastasel juhul võib Otsa-kooli ees oodata õpetajate streik.

Ministeeriumi hinnangul rikkus Saluveer seadust

Haridusministeeriumi kutsehariduse osakonna asejuhataja Teet Tiko sõnul on rikutud töölepinguseadust, kuna õpetajad ei olnud alla kirjutanud töölepingumuudatustele, mille alusel neile uut palka maksti.

"Iseenesest selle palgasüsteemi väljatöötamises ei ole midagi õigusvastast või halba, selline tegevus on igati normaalne, küll aga selle arutelu oleks kindlasti pidanud olema põhjalikum justnimelt õpetajatega, et jõuda sellisele kokkuleppele, mis oleks kõiki osapooli rahuldanud," selgitas Tiko.

Aarne Saluveer tunnistas, et osadel lepingutel puudub tõesti töötaja allkiri ning tunnistab, et teavitustöö ei olnud piisav. Uut palgasüsteemi peab ta aga õiglaseks.

"Me oleme koos väga erinevate osapooltega välja töötanud hea ja põhjaliku tööajaarvestuse ja kokkuleppetabeli, mis sisaldab kõiki tundide ettevalmistamiseks vajalikke tegevusi, kõiki tegevusi, mis jäävad väljaspoole tunde. Ja kindlasti peab silmas pidama, et õpetaja tööaeg koosneb meie majas 40 õppetöönädalast, pluss neljast nädalast veel kui õppetunde ei toimu," rääkis Saluveer.

Ka 2013. aastal avaldasid Otsa kooli töötajad Aarne Saluveeri suhtes umbusaldust. Õpetajate eest kõnelev Hain Hõlpus ütles, et palgaküsimus oli nende jaoks viimane piisk.

"Kooli autoritaarne juhtimine, inimeste mittekuulamine, pealiskaudsus. Aarne Saluveer on ju väga paljude muude ülesannetega seotud, seda me ju teame - laulupeod, erinevad koorid, erinevad konkursid. Otsa-kool on tema põhitöökoht, kus ta viibib mitte just väga suure osa päevast, kui aus olla," ütles Hõlpus.

Kohtumine tulemusi ei andnud

Esmaspäevane kohtumine haridusministeeriumis koolis puhkenud töötüli ei lahendanud.

"Kohtumine andis väga valusa arusaama, et me oleme direktoriga väga erinevatel seisukohtadel selles suhtes, mis on õpetaja töö ja kuidas peaks seda hindama," kommenteeris Georg Otsa nimelise muusikakooli klassikasuuna juht ja tšelloõpetaja Lembi Mets ERR-i raadiouudistele.

Tema arvates on praegu oluline ministeeriumi tegevus konflikti lahendamisel.  

Koolidirektori üle on nurisetud juba 2013. aastal.

"Nii 2013. aastal kui ka juba enne tänast päeva on direktoriga neil teemadel vesteldud. Me oleme siiski panustanud sellele, et Aarne Saluveer on tuntud muusikainimene ja võiks seda kooli ikkagi edukalt ka juhtida. Eks probleemid on paraku olemas ja eks meil tuleb nendega tegeleda," rääkis Teet Tiko.

Tiko sõnul kaalutakse palgaauditi tegemist. "Pigem me tahaks tõesti põhjalikult süüvida sellesse palgasüsteemi, mida on kavatsetud seal ellu viia," lisas ta.

Aarne Saluveer leiab, et on samuti teinud vigu ja on nõus neist õppima.

"Ettepanek oli loomulkult see, et jätkata pigem läbirääkimistega, et mõistlikud palgakorralduse muudatused, mida on Eestis tarvis läbi viia ka meie alal, saaksid rakendatud ja et pingestamine kas isiklikul baasil või muus mõistes asenduks läbirääkimistega," rääkis Saluveer.

"Muutuste taga, loomulikult vastutajana olen mina, kuid tegelikult on töögrupp inimesi, kes on hariduses töötanud ja soovib edasi töötada ja püüab kindlasti Otsa koolile töötada välja need reeglid, kus õpetajaid koheldaks nii, et nende tehtud erinev panus saaks eriliselt, kuid hästi tasustatud. Selleks olemegi tõstnud nende tunnipalka, kirjutanud endi ja võib-olla teiste jaoks väga selgelt lahti töökohustused, mida meil on mõtet riigi rahaga kinni maksta, mitte alati seda, mida töötaja tahab teha, sest see on kokkulepe. Me oleme teel sellele, et iga töötajaga individuaalselt sõlmitav leping on tema huvides ja ka siis teiste huvides," selgitas direktor.

Toimetaja: Marek Kuul, Indrek Kuus, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: