Ratas vestles Trumpiga

{{1495771080000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Eesti peaminister Jüri Ratas ütles ERR-ile, et vestles neljapäeval NATO tippkohtumisel USA presidendi Donald Trumpiga, mainides ära Eesti panustamise kaitsekuludesse.

"Ma ütlesin seda, et Eesti on tugev NATO toetaja, ma tänan, et USA on toetanud ka Eestit ja ma ütlesin, et Eesti on see riik, kes panustab 2,17 protsenti," kirjeldas Ratas.

"Ta võttis seda hästi vastu," lisas ta.

Brüsselist Tallinna lennujaama jõudes ajakirjanike küsimustele vastates ütles ta, et see, et Trump kordagi artikkel 5 ei maininud teda muretsema ei pannud.

"Ta ütles, et USA on täielikult NATO taga, USA toetab NATO-t, ka Euroopas. Ma loen siit välja üheselt - see tähendab ka NATO artikkel 5 mõtestamist," ütles Ratas "Aktuaalsele kaamerale".

Ratas ütles, et ta on veendunud, et Trump teadvustab artikkel 5 olulisust.

"Ameerika Ühendriikide president eile oma avalikus esinemises ütles, et NATO peab tõsiselt võitlema terrorismiga ja ütles, et reaalne oht on ka Venemaa poolt ja andis sellega väga selgelt omapoolse hinnangu," lisas Ratas.

Ratas märkis, et Trumpi käepigistus oli kindel ja tugev.

Eesti kuulub viie riigi sekka NATO 28 liikmesriigist, kes kahe protsendi kaitsekulude nõuet täidavad.

NATO riigipead kiitsid eile õhtul Brüsselis heaks kaitse-kulutuste suurendamise ning senisest enam terrorismivastasesse võitlusesse panustamise, vahendasid ERR-i teleuudised.

USA president Donald Trump rääkis nii oma kõnes kui ka hilisemal riigipeade töökohtumisel eelkõige terrorismivastasest võitlusest ja vajadusest suurendada Euroopa riikide kaitsekulutusi. Artikkel viit ta otseselt ei maininud.

Peaminister Ratas ütles, et Eestile olulise sõnumina ütles USA president Donald Trump, et peab Venemaad ohtlikuks.

"Ei, ta seda otseselt ei teinud, aga ta andis väga selgelt mõista, mis on need ohud, millega NATO ja NATO liikmesriigid peavad tegelema ja eks meie jaoks oli kindlasti oluline sõnum see, et lisaks terrorismiohule ta näeb ka isiklikult ohtu venemaa poolt," märkis Eesti valitsusjuht.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg võttis NATO kohtumise ja USA uue presidendi Donald Trumpi suhtumise kokku järgnevalt. "Tal on selge sõnum USA pühendumusest alliansile, aga tal on ka selges sõnum ootustest, mis puudutab koormuse jagamist liidus."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: