Merkel: Euroopa ei saa oma liitlastele enam täielikult toetuda

Foto: AFP PHOTO / dpa / Matthias Balk

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles Baierimaa kampaaniaüritusel, et eurooplased ei saa enam täielikult toetuda oma liitlastele, pidades silmas USA-d ja Suurbritanniat, ning peavad võtma oma saatuse enda kätesse.

Merkel ütles, et pärast Briti Brexitit ja Trumpi valimist USA presidendiks ei saa Euroopa enam oma liitlastele ehk USA-le ja Suurbritanniale loota. Liidukantsleri sõnul tahaks ta mõlema riigiga, samuti Venemaaga sõbralikke suhteid, kuid Euroopa peab oma saatuse nimel ise võitlema.

Merkeli avaldus tuli pärast G7 keerulisi kliimakõnelusi.

"Ajad, mil saime täielikult teistele toetuda, on teatud mõttes läbi. Olen seda viimastel päevadel kogenud," ütles Merkel. "Seepärast ütlen, et meie, eurooplased, peame oma saatuse võtma enda kätesse, ja seda sõprussuhtes USA, Suurbritannia ja heade naabritega, kellega iganes võimalik, isegi koos Venemaaga. Kuid peame teadma, et võitleme oma tuleviku eest ise, oma saatuse eest eurooplastena ning seda tahangi koos teiega teha," ütles Saksamaa liidukantsler oma kõnes.

Merkeli kampaaniaüritus toimus pärast tööstusriikide ja NATO juhtide kohtumist USA presidendi Donald Trumpiga. Merkel kutsus Euroopa Liidu riike hoidma ühte olukorras, kus ollakse silmitsi ettearvamatuse ja muude väljakutsetega. 

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: