Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valge Maja süüdistas demokraate kokkumängus Ukrainaga

Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer.
Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Valge Maja süüdistas esmaspäeval demokraate kokkumängus Ukraina valitsusega läinudaastaste USA presidendivalimiste ajal, püüdes näidata paralleeli süüdistustele president Donald Trumpi kampaaniameeskonna sidemetest Venemaaga.

Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer kordas, et Demokraatide Rahvuskomitee (DNC) esindaja kohtus kampaania ajal Ukraina Washingtoni saatkonna ametnikega.

Spicer viitas mitmes konservatiivses meediaväljaandes hiljuti ilmunud artiklile, mille järgi otsis demokraat kompromiteerivat materjali Trumpi toonase kampaaniajuhi Paul Manaforti kohta. Sellest kirjutas jaanuaris esimesena poliitikaväljaanne Politico.

"Nähtavasti on viimastel päevadel näidatud üles palju rohkem huvi selle vastu, mida DNC tegi koos Ukraina valitsusega püüdlustes nendega kokku mängida," ütles Spicer.

Valge Maja pressiesindaja sõnul oli kokkumängu eesmärk "saavutada kellegi ametist kõrvaldamine, mida ei juhtunud".

Ukraina saatkond lükkas süüdistused tagasi. Saatkond "ei koordineerinud DNC-ga poliitiliste vastaste kohta info hankimist ja ei astunud mingeid samme kampaaniategevuse õõnestamiseks," teatas saatkond avalduses.

"Kuigi mõned poliitikud, kes ei kuulu Ukraina valitsusse, võisid valida pooli või teha läinudaastaste valimiste ajal märkusi, ei teinud seda Ukraina valitsus ja saatkond," seisis avalduses.

Saatkonna teatel hindab Kiiev "kõrgelt USA valitsuse toetust Ukrainale ning viimastel kuudel kahepoolsetes suhetes saavutatud edu".

Manafort lahkus Trumpi kampaaniajuhi kohalt 2016. aasta augustis, kui ärimagnaadi väljavaated presidendivalimised võita olid tagasihoidlikud ning avalikusesse jõudsid Manaforti enda sidemed Ukraina endiste Kremli-meelsete liidritega.

Spicer ei osanud öelda, kas Ukraina valitsuse kokkumäng demokraatidega tuli jutuks ka Ukraina presidendi Petro Porošenko juunikuise visiidi ajal Valgesse Majja. Ta vastas, et ei tea, aga lisas, et selle kohtumise järel on "DNC kokkumäng Ukraina valitsusega saanud kindlasti rohkem tähelepanu".

Mitmete USA luureametkondade hinnangu järgi sekkus Venemaa eelmisel aastal häkkimisrünnakute, lekete ja desinformatsioonikampaaniaga Ühendriikide presidendivalimistesse, et kahjustada demokraatide kandidaati Hillary Clintonit ja aidata vabariiklast Trumpi.

USA-s on käimas neli eraldiseisvat uurimist Venemaa sekkumise kohta ning eriprokurör Robert Mueller uurib, kas Trumpi kampaaniameeskond tegi Clintoni kahjustamiseks Vene valitsusega koostööd.

Eelmisel nädalal võttis Trumpi ümbritsev Vene luureskandaal uue pöörde, kui presidendi poeg Donald Trump Jr. avaldas meilivahetuse, milles ta arutab võimalusi saada Clintonit kahjustavat infot. Trump Jr. avaldas meilivahetuse pärast seda, kui päevaleht New York Times kirjutas tema kohtumisest Vene juristiga, kes olevat talle Clintonit kompromiteerivat infot pakkunud.

Trump Jr. kohtus 2016. aasta juunis väidetavalt Kremlile lähedal seisva Vene juristi Natalja Vesselnitskajaga, kes lubas talle Vene valitsuselt Clintonit kahjustavat informatsiooni. Trump Jr. ütles väidetavalt kohtumisel, et talle meeldiks väga saada kahjustavat infot Clintoni kohta.

Presidendi kriitikute sõnul näitab tema poja tegevus, et vabariiklase kampaania otsis võimalusi koostööks Vene valitsusega Clintoni kahjustamiseks.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: