Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ivar Must nõuab kohtus Põltsamaa Felixilt üle 60 000 euro

{{1500436140000 | amCalendar}}
Ivar Must
Ivar Must Autor/allikas: PM/SCANPIX

Helilooja Ivar Must nõuab kohtu kaudu Põltsamaa Felixilt üle 60 000
euro, kuna leiab, et firma on tema loodud tunnusmeloodiat "Põltsamaa, ehtne ja hea" kasutanud aastakümneid temalt nõusolekut küsimata.

Must nõuab hagis AS-ilt Põltsamaa Felix autoritasu 50 000 eurot, tema teose õigusvastase kasutamise teel saadud tulu 10 000 eurot ning kahjuhüvitist 1981,60 eurot ja viiviseid.

Hagi kohaselt on Põltsamaa Felix kasutanud Ivar Musta poolt 1994. aastal loodud tunnusmeloodiat erinevates arranžeeringutes ja erinevate esitajate poolt sisse laulduna paljudes reklaamikampaaniates tänaseni.

Must heidab hagis ette, et Põltsamaa Felix pole temalt kui autorilt küsinud õigusi tunnusmeloodia kasutamiseks ärilistel eesmärkidel niivõrd pika aja jooksul ja pole maksnud temale autori- ja litsentsitasu.

Põltsamaa Felixit esindav vandeadvokaat Ants Nõmper ütles ERR-ile, et pärast Põltsamaa Felixi vastu hagi esitamist on Ivar Must korduvalt muutnud Põltsamaa Felixile ette heidetava autoriõiguse rikkumisega seonduvat.

"Kohus on andnud täiendava tähtaja Ivar Mustale nõude täpsustamiseks. Seega saab ka AS-i Põltsamaa Felix jaoks selgeks, milles täpselt seisneb ette heidetav rikkumine, peale seda kui Ivar Must on esitanud vastavad täpsustused," ütles Nõmper.

Ivar Musta esindavad vandeadvokaadid Anneli Aab ja Aivar Pilv ütlesid ERR-ile, et Põltsamaa Felix on valinud lauseitamise taktika ja püüdnud erinevatel ettekäänetel vaidlustada nii Ivar Musta autoriõigust Põltsamaa Felixile loodud ajaloolisele ja pikka aega kasutuses olnud tunnusmeloodiale kui ka õigust selle eest tasu saada.

"Kõnealuse küsimuse kohtuvälist ja mõistlikku kokkulepet ei saavutatud teise poole äärmiselt jäiga ja paindumatu suhtumise tõttu. Seetõttu pöördus Ivar Must kohtusse ja nõuab seal tasu tema loomingu kasutamise eest," märkis Pilv.

"Olukorras, kus reklaamikampaaniate läbiviimisele kulutatakse suuri summasid, on kummastav, et ettevõtte tunnusmeloodia loonud autorit Põltsamaa Felixi poolt eiratakse ning mineviku eksimusi heastada ei soovita," nentis Pilv.

Must üritas juba 2015. aasta lõpus Põltsamaa Felixiga saavutada kohtuvälist kokkulepet ning pöördus ka Skandinaavia suurfirma Orkla Foods poole, kellele Põltsamaa Felix kuulub, kuid edutult.

Tartu maakohtu Jõgeva kohtumajas toimub eelistung 22. augustil.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: