Dotsent: Pence ütleb eestlastele, mida kuulda soovime ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1500996840000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Nädala lõpus saabub Eestisse ametlikule riigivisiidile USA asepresident Mike Pence. Tallinna ülikooli dotsendi Matthew Crandalli hinnangul ütleb Pence eestlastele seda, mida siin kuulda soovitakse.

48. USA asepresidenti Mike Pence'i kirjeldatakse kodus kui sügavalt konservatiivset poliitikut, eriti rahandus- ja sotsiaalpoliitilistes küsimustes. Asepresidendikandidaadiks saades rõhutas Pence, et on katoliiklane, konservatiiv ja vabariiklane, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinna Ülikooli rahvusvaheliste suhete dotsendi Matthew Crandalli sõnul valiti Pence asepresidendiks eelkõige sellepärast, et ta oleks puhver kongressi ja presidendi vahel.

"Kui Trump mõnikord võib-olla ei ole usaldusväärne mõne inimese silmis või kui mõni inimene on skeptiline, siis Pence on see, kes annab kindlustunnet vabariiklaste erakonna sees, samuti valijate seas ja siis samuti nüüd me näeme sama rahvusvahelisel areenil, näiteks liitlaste seas," selgitas Crandall.

Pence on ka ise olnud kongressi liige ning enne asepresidendiks saamist oli ta neli aastat Indiana kuberner. 2002. aastal toetas ta Iraagi vastu sõtta minekut.

Eestlastele ütleb Pence Crandalli arvates seda, mida siin kuulda soovitakse.

"Ütleb, et USA on hea liitlane, et USA on lojaalne ja USA näeb teid ja mõistab teie ohverdusi liitlasena, kui on kaitsekulutused kaks protsenti või sõjaväe osalus Afganistanis," arvas dotsent.

Politoloog Andres Kasekampi hinnangul näitab Pence'i visiidi ajastatus, et USA jälgib siin piirkonnas toimuvaid sündmusi.

"Kindlasti see ajastus, et Venemaa alustab oma Zapadi sõjamängude või -harjutustega tähendabki, et USA näitab sellise žestiga, et meie väga teravalt jälgime kõike, mis siin toimub ja te saate kindlad olla USA toetuses," rääkis ta.

Kasekamp lisas, et Pence'ist võib tegelikult saada ka järgmine USA president, juhul kui Trump ametist kõrvaldatakse või ta ise lahkuda otsustab.

"Donald Trumpi puhul ei ole see täiesti ebareaalne ootus, et võib-olla ta ei suudagi oma täisametiaega lõpetada, nii et Mike Pence'i tulevik on võib-olla alles ees," arvas ta.

Eestisse saabub Pence pühapäeval ning kohtub visiidi esimesel päeval peaminister Jüri Ratasega. Esmaspäeva hommikul vestleb ta president Kersti Kaljulaidi ning Läti ja Leedu riigipeadega. Samuti külastab ta kaitseväe peastaapi.

Tegemist on USA president Donald Trumpi administratsiooni seni kõige kõrgema esindaja visiidiga Eestisse.

Politsei hoiatas, et Pence'i visiidi ajal võib Tallinnas esineda mitmeid liikluspiiranguid ja hetkelisi seisakuid. Eriti lennujaama, südalinna ja Kadrioru piirkonnas.

"Oluline on see, et inimesed jälgiksid politseiametnike märguandeid, erinevaid liikluskorraldusvahendeid, mis on välja pandud. Me anname kindlasti omalt poolt lähipäevadel väga konkreetset infot kellaaegade, piirkondade kohta, kus tasub rohkem jälgida ja kus tasub arvestada ka sellega, et selliste piirkondade läbimine võib võtta rohkem aega," rääkis Põhja prefekt Kristian Jaani ja lisas, et näiteks Tallinna sadamas soovitatakse kindlasti kaasas kanda isikut tõendavat dokumenti.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: