Järva maavanem tahab valimisi kiriku pastoraadis korraldada

Foto: Siim Lõvi/ERR

Koeru vallas toimuvad maavanema otsusel valimised kirikukoguduse pastoraadis, kus külmal ajal peetakse ka jumalateenistusi. Paljusid omavalitsusi kohtus esindav jurist Allar Jõks ütleb, et maavanema otsus võib olla vastuolus põhiseadusega. Vabariigi valimiskomisjoni hinnangul pole aga tegemist seaduserikkumisega.

Koeru vallavolikogu kinnitas valimisjaoskonna asukohaks vallamaja, kus on ka varem valimisi korraldatud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vabariigi valitsuse määrus ei olnud selleks ajaks veel sundliitmise kohta jõustunud ja volikogu hakkas puhkusele minema. Nii et tehti enne teatud protseduurid ära," ütles Koeru vallavanem Andres Teppan.

Kui oli selge, et Koeru vald sundliidetakse loodava Järva vallaga, andis Järva maavanem korralduse, et Koeru valimisjaoskond paikneb kirikukoguduse pastoraadis.

"See oli Koeru puhul kohalik pastoraat, sest et Koeru vald on igal võimalikul viisil igas kohtuinstantsis võidelnud haldusreformi ja sundliitmise vastu," põhjendas Järva maavanem Alo Aasma.

"Kirik, kirikukogudused, pastoraadihooned peavad olema poliitikast, sealhulgas ka valimistest eemal. Nii et siin võib väga palju probleeme tekkida inimestega, kes ütlevad, et ma tahan hääletada, aga mu usk ei luba näiteks minna koguduse hoonesse," põhjendas omavalitsusi kohtus esindav jurist Allar Jõks vastuseisu.

"Antud juhul on selle otsuse teinud maavanem oma korraldusega, tegemist on ühinemisvalimistega ja siin valimisseaduses konkreetseid piiranguid seatud ei ole," ei näe riigi valimisteenistuse juht Priit Vinkel probleemi.

EELK Koeru Maarja-Magdaleena koguduse juhatuse esimees Eltsa Lõoke on poliitilise katuseräästa alla sattumisest häiritud ja on valmis tulevase valimisjaokonna ruumi näitama vaid põgusalt, üle ukse.

Lõoke tunnistab, et kogudus tuli maavanemale vastu lootuses pisut rendiraha teenida, kuid et asi pööratakse poliitiliseks, ta karta ei osanud.

"Meie saime vallajuhtidega kokku ja otsustasime, et mitte kogukonnaga riidu minna ja sellest halb maik ei jääks, siis tõmbusime tagasi ja ei toimu valimised meie pastoraadis ja oleme sellest eemale tõmbunud," teatas Lõoke.

Maavanem Alo Aasma pole koguduselt ametlikku äraütlemist veel saanud, kuid on valmis kaaluma valimisjaoskonnale uut asukohta.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: