Tartu testib linnaliinibussides uut mobiilset müügisüsteemi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1501820700000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Tartu linn testib augusti keskpaigast koostöös T Solutions OÜ-ga linnaliini bussides mobiilset käed-vabad piletimüügisüsteemi Jiffi, uudne piletimüügisüsteem võetakse järk-järgult kasutusele alates sellest aastast.

Jiffi rakenduse abil ühistranspordiga liigeldes reisija piletit enam valideerima ei pea - vajalik on vaid rakenduse nutitelefoni allalaadimine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Jiffi lõppeesmärk on olla töökindel ja täisautomaatne käed-vabad piletimüügisüsteem linnaliinibussides. Rakendus kasutab turvalisi Bluetooth Low Energy majakaid, mille abil tuvastatakse täpselt, millal nutitelefoniga reisija siseneb ja väljub bussist. Ühistranspordiga reisija ei pea ise selleks midagi tegema ja nutitelefon võib jääda taskusse, vaja on vaid Jiffi rakendust.

"Bussis asuvate sensorite abil tuvastatakse, kas reisija on bussis sees või bussist väljas ja siis ongi võimalik pilet müüa, kui ta on bussis sees. Kasutaja ei pea tegelikult telefoni taskust üldse välja võtma," selgitas T Solutionsi tegevjuht Andres Birnbaum.

"Selle näol oleks tegemist esmakordse sellelaadse süsteemiga maailmas. Kindlasti me selle süsteemiga ei hakka vahetama välja olemasolevaid piletimüügisüsteeme. Ilmselgelt vanematel inimestel pole kõige uuema versiooniga Bluetooth-telefoni. See on suunatud, eriti just Tartu linnas noorematele kasutajatele, kes hindavad mobiiltelefoni kasutusvõimalusi," lisas ta.

Augusti keskpaigast alustab T Solutions rakenduse katsetamisega Tartu linnaliinibussides. Kui katsetused lähevad ootuspäraselt, võetakse rakendus kasutusele juba sel aastal.

"Linnavalitsus on huvitatud, et me saame rohkem infot kui praegu saame Ridango süsteemi puhul. Jiffi süsteemi puhul on meil võimalik teada saada, kust peatusest mis peatuseni nad sõidavad," rääkis Tartu linnavalitsuse ühistranspordi kvaliteedijuht Veronika Kallaste.

Testgrupp, kuhu kuulub minimaalselt 50 inimest, katsetab rakendust 18. augustist kuni septembri lõpuni.

Kui Jiffi Tartus õnnestub, loodab ettevõte rakendusega ka üle piiri jõuda.

"Kaugem eesmärk on kindlasti vallutada teisi suurlinnasid, kellel on täpselt samasugused transpordialased väljakutsed. Tegelikult huvilisi on päris palju, aga kuna tegemist on uue tehnoloogiaga, siis kõik on väga äraootaval seisukohal, mis Tartus hakkab juhtuma," ütles Birnbaum.

Nutitelefonil põhinev ühistranspordi piletimüügisüsteem Jiffi võitis 2015. aastal ettevõtluskonkursi Ajujaht. Samal aastal toimusid läbirääkimised Jiffi meeskonna ja Tartu linnavalitsuse vahel.

 

Toimetaja: Merilin Pärli, Merili Nael, Susann Kivi

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: