Läänemaa ajaloopäev oli pühendatud Noarootsi Vabadussõja mälestussambale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Maakondlikud ajaloopäevad on saanud Läänemaal igasuviseks traditsiooniks. Tänavune Läänemaa ajaloopäev oli pühendatud Noarootsi Vabadussõja mälestussambale, mille hävitasid okupandid 1948. aastal. Sammas taastati 1990. aastal kohalike inimeste eestvedamisel.

Läänemaa ajaloopäev tähistab sellel aastal oma viiendat sünnipäeva. Ajaloopäeva eesmärgiks on olnud hoida mälestust Eesti eest võidelnud kangelastest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me tähistame nende ajaloopäevadega Vabadussõja mälestussammaste avamise ja taasavamise tähtpäevi ja tahame tänada ja tunnustada neid inimesi, kes üheksakümnendate alguses olid julgust täis neid sambaid taastama ja neid sambaid taasavama Läänemaal," selgitas Kaitseliidu Lääne maleva teavituspealik Heiki Magnus.

1988. aastal toimusid Noarootsis esimesed kodukandi päevad ja esimest korda pärast Teist maailmasõda peeti Noarootsi kirikus tänuteenistust nii eesti kui ka rootsi keeles.

"Me tulime ka kõigi meie külalistega siia kunagise vabadussamba jalamile, kus Ervin Johan Sedman ja Peeter Undo kutsusid koosviibijaid ülesse annetama Noarootsi vabadussamba taastamiseks ja idee tuligi neilt, et Noarootsi vabadussammas tuleb taas üles ehitada," meenutas Rannarootsi muuseumi direktor Ülo Kalm.

1990. aastal avatigi taastatud mälestussammas. Üheksa aastat hiljem avati samba juures lisaks mälestuskivid ka Teises maailmasõjas elu jätnud noarootslastele.

Tänavuse Läänemaa ajaloopäeva raames peeti lisaks mälestusteenistusele ka Kaitseliidu ja Naiskodukaitse perepäeva ja ajalookonverentsi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: