Vello Mäss: uudis Edward Massost lööb meie pere jalust

Vello Mäss
Vello Mäss Autor/allikas: ERR

"Ah et niimoodi, kuulge, see on küll vapustav uudis!" reageeris meremuuseumi teadur Vello Mäss uudisele, et tema sugulasest Edward Massost saab USA suursaadik Eestis.

"Issake, see lööb meie pere täitsa jalust, sest ta on meie pere lähedane sugulane," lausus Mäss ERR-ile uudist kuuldes. Mäss selgitas, et Edward Masso on tema onupoja poeg.

"Minu onu oli Eduard Mässo, ta oli kunstnik, Peterburi kõrgema kunstikooli ja Tartu "Pallase" koolitusega kunstnik. Ta võttis osa Eesti vabadussõjast vabatahtlikuna miiniristleja Vambola pardal. Ta oli aatemees ja kunstimees, loominguline inimene. Tema poja viis sõjakeeris Ameerikasse ja tema poeg omakorda, Edward Masso õppis ülikoolis, sai seal mereväeohvitseri koolituse," rääkis Mäss.

Meremuuseumi teaduri sõnul sõitis Masso välja admirali aukraadi. "Ta on Ameerika ühe tähe admirali staatusega, millega ta läks erru. Kui ma ei eksi, siis Ameerika president andis talle 2003. aastal admirali aukraadi."

Ühe korra on Vello Mäss ka oma sugulasega silmast silma kohtunud, kui 1998. aastal tuli Masso Eestisse oma suguvõsa 300. aastapäeva Peipsi äärde tähistama.

"Ta oli koos oma perega koos siin, Vestlesime pikalt ja põhjalikult. Kuna olen uurimislaeva Mare kapten, siis ta käis ka meie laeva peal ja tutvustasin meie tehnilisi võimekusi, näitasin meie mereuurimisaparatuuri. Ta oli sellest üsna huvitatud, kuigi tema klassifikatsioon on tunduvalt kõrgem," meenutas Mäss 1998. aasta kohtumist.

Kui Ühendriikide senat kiidab president Donald Trumpi valiku heaks, saab Eestis USA uueks suursaadikuks Edward Masso.

Praegu on USA suursaadik Eestis James Desmond Melville, kes oli Barack Obama valik ja kes on ametis olnud alates 2015. aasta detsembrist.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: