Uuring: paljud mõjukad mittetulundusühingud on riigi ülalpidamisel

Suur osa MTÜ-dest toetub avalikule rahastusele, mitte eraannetustele.
Suur osa MTÜ-dest toetub avalikule rahastusele, mitte eraannetustele. Autor/allikas: Postimees/Scanpix, ERR

Ühiskonnauuringute Instituudi uuringu kohaselt on suur osa mittetulundusühendustest riigi ülalpidamisel. Märkimisväärselt on eraannetusi kogunud vaid SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks ning loomakaitsjad.

Nii selgub MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel vaatluse alla võetud 24 eri suuruse ja tegevusmahuga sihtasutuse ja MTÜ 2014. ja 2015. aasta majandusaasta aruandeid analüüsides, kirjutas Postimees. 

Ühiskonnauuringute Instituudi arvamusküsitluste koordinaator Tanel Paas kirjutas möödunud nädalal ilmunud arvamusloos, et antud analüüsi järeldusi ei saa piiratud fookuse tõttu laiendada kogu kodanikuühiskonnale, kuid siiski näeme, kuidas mitmed silmapaistvad kolmanda sektori organisatsioonid toimivad.

Paasile vastas esmaspäeval Postimehes presidendi vabakonnanõunik Urmo Kübar, kes väitis, et nii kireval skeenel ei saa leiduda üht ja ainsat õiget rahastamismudelit. "Omad plussid-miinused on kõigil rahastamisviisidel ning kõik nad võivad piirata vabaühenduse sõltumatust. Näiteks sõltumine liikmemaksudest (Eesti vabaühenduste levinuim tuluallikas) on igati kohane esmajoones oma liikmete teenindamiseks loodud organisatsioonides, kuid vähendab võimekust võtta ette ühiskonnas laiema mõjuga ja uudseid, riskantsemaid algatusi," kirjutas Kübar.

Toimetaja: Indrek Kuus, Greete Palmiste

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: