X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leht: Vene häkkerid varastasid USA luure saladusi Kaspersky tarkvara abil

National Security Agency (NSA) peahoone Marylandi osariigis.
National Security Agency (NSA) peahoone Marylandi osariigis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ajalehe Wall Street Journal andmetel varastasid Venemaa valitsuse huvides tegutsevad häkkerid informatsiooni selle kohta, kuidas USA luure tungib välismaistesse arvutitesse ja kaitseb end küberrünnakute eest.

Andmete varastamine sai võimalikuks seetõttu, et USA riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) lepinguline töötaja viis agentuurist välja äärmiselt salajast informatsiooni ning sisestas selle oma koduarvutisse. Teemat on ajalehele kommenteerinud mitu allikat.

Allikate sõnul võtsid häkkerid NSA lepingulise töötaja sihikule pärast seda, kui nad olid Vene päritolu Kaspersky Labi viirusetõrjeprogrammi kaudu märganud salastatud faile töötaja koduarvutis.

Ekspertide väitel võib andmevargus, mille asjaolusid pole ametlikult selgitatud, olla üheks viimaste aastate turvalekkeks. Juhtum leidis aset 2015. aastal, kuid see avastati alles eelmise aasta kevadel.

Samuti iseloomustab see seda, kuidas USA luurekogukond suhtub küsimusse, kas ja kuidas kasutab Venemaa luure ära laialdaselt levinud viirustõrjeprogrammi, et USA-s asuvate sihtmärkide järel spioneerida.

Samuti olevat juhtumi näol tegu esimese teadaoleva korraga, kui Vene häkkerid on kasutanud Kaspersky tarkvara USA valitsuse järel luuramiseks.

2016. aastal teenis Kaspersky Lab USA-as ja Lääne-Euroopas müüdud tarkvara pealt rohkem kui pool miljardit dollarit tulu. Ettevõtte enda kinnitusel on maailmas nende tarkvara kasutajaid rohkem kui 400 miljonit.

NSA pressiesindaja juhtumit ei kommenteerinud.

Kaspersky Lab aga teatas, et kuna mingit täpsemat informatsiooni või tõendeid pole väidetava juhtumi kohta esitatud, võib eeldada, et tegu on "järjekordse valesüüdistusega".

"Eraettevõttena ei ole Kaspersky Labil sobimatuid sidemeid ühegi valitsusega, sealhulgas Venemaa valitsusega, ning ainuke järeldus tundub olevat see, et Kaspersky Lab on kistud geopoliitilise võitluse keskmesse," seisis ettevõtte kommentaaris.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ei kommenteerinud oma avalduses väidet, kas Venemaa varastas NSA materjale Kaspersky tarkvara kasutades. Samas kritiseeris ta USA valitsust otsuse eest keelata Kaspersky toodete kasutamine USA avalikus sektoris, sest see õõnestavat Venemaa ettevõtete rahvusvahelist konkurentsivõimet.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: