Põhja-Itaalia jõukamad maakonnad panid autonoomiaküsimuse rahvahääletusele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Põhja-Itaalias Lombardias ja Venetos toimub pühapäeval rahvahääletus, millel riigi kahe jõukama maakonna elanikud endale Rooma keskvalitsusest suuremat autonoomiat küsivad.

Referendumi tulemus ei ole siduv, küll aga loodavad Lombardia ja Veneto omavalitsuste juhid rahvahääletuse õnnesutmise korral Itaalia valitsusega Põhja-Itaalia suurema majandusliku autonoomia osas läbirääkimisi alustada.

Lombardia sisemajanduse kogutoodang (SKT) ühe elaniku kohta on aastas 36 600 eurot ehk sama nagu Taanis, kuid kõrgem kui Saksamaal - nii põhjendatakse Lombardia maakonna kodulehel pühapäevast referendumit.

Itaalias annab kümne miljoni elanikuga Lombardia keskmiselt viiendiku ja viie miljonilise rahvaarvuga Veneto kümnendiku SKTst.

Referendumit toetab nii vasaktsentristist Milano linnapea Giuseppe Sala kui ka demokraadid ja paremtsnetristid eesotsas ekspeaministri Silvio Berlusconiga.

Rahvahääletuse tuliseim algataja on aga Põhjaliiga - aastakümneid jõuka Põhja-Itaalia autonoomia eest võidelnud partei, kuhu kuulab nii Veneto president Luca Zaia kui ka Lombardia omavalitsusjuht Roberto Maroni.

"Mida rohkem lombardlasi sellel konsultatiivsel rahvahääletusel osaleb, seda enam on mul põhjust Roomas autonoomia üle läbirääkimisi alustada. Ja kui võidab "jah", nagu ma loodan, alustame kõnelustega kohe ning algab uus ajajärk Lombardia ja regionalismi ajaloos Itaalias," ütles Maroni.

Kriitikud küsivad aga, mis mõtet on teha referendumit, mille korraldamisele kulutab maksumaksja kokku 60 miljonit eurot, samas kui Itaalia põhiseaduse järgi on maakonnavalitsusel niigi juba volitused suurema autonoomia osas Rooma keskvalitsusega läbirääkimiste pidamiseks.

Esimene e-hääletus Itaalias

Ühtlasi on Itaalias pühapäeval tegu esimese elektroonilise hääletuse katsega.

Lombardias hääletatakse Venezuela multinatsionaalselt IT-ettevõttelt Smartmatic tellitud tarkvara kasutades tahvelarvutitelt, mis hiljem maakonna koolidele kingitakse.

Ennustuste järgi jääb referendumi osalusprotsent arvatavasti madalaks. Kuid erinevalt Venetost, kus kehtib kvoorum 50 protsenti pluss üks, pole Lombardias ette nähtud hääletuse õnnestumiskes vajalikku osalejate piirarvu ja eeldatavasti hääletatakse enamikus suurema majandusliku autonoomia poolt.

Küünikud arvavad aga, et referendum on ennekõike osa paremäärmusse kalduva Põhjaliiga valimiskampaaniast ning võib tuleva aasta alguses toimuvateks üldvalimisteks erakonna populaarsust kõvasti tõsta.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERRi raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: