Suurima sissetulekuga soomlane teenis mullu keskmisest 2056 korda enam ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Alexander Demianchuk/TASS/Scanpix

Soomes on täna nn maksupäev, mil riigi maksuamet avalikustab kõigi maksumaksjate deklareeritud tulu. Enim teenisid mullu videomänguettevõtte Supercell omanikud, mispeale on firmat hakatud juba kutsuma Soomes uueks Nokiaks.

Ettevõtte loojate hulka kuulunud Niko Derome deklareeritud sissetulekud olid 2016. aastal 74 miljonit eurot, millelt ta maksis 27 miljonit eurot tulumaksu. Tema firmakaaslane Lassi Leppinen teenis mullu 70 miljonit eurot ja maksis sellelt 26 miljonit eurot tulumaksu. Ka kolmandal kohal oli Supercelli looja ja omanik Ilkka Paananen 48 miljoni euroste sissetulekute ning 25 miljoni euro makstud tulumaksuga.

Supercelli looja ja omanik Ilkka Paananen Autor: Supercell

Üleüldse oli kümne enim teeninud soomlase hulgas 2016. aastal seitse Supercelliga seotud inimest. Kusjuures selle juhtide ja keskmise sissetulekuga soomlase vahe oli 2056-kordne.

Ühiskond sai tänu Supercellile aga nii palju ettevõtlus- ja eraisikute tulumaksu, et firmat on hakatud juba nimetama Soome uueks Nokiaks. Kokku laekub riigile maksutuludena paeaegu miljard supercelli-eurot.

Soome ministritest kõige enam teenis transpordi- ja sideminister Anne Berner, kes on muu hulgas oma suguvõsale kuuluva ettevõtte juhatuse esimees. Berneri sissetulekud olid kokku 1,5 miljonit eurot, millest ta maksis kolmandiku maksudeks. Temaga võrreldes jäi peaminister Juha Sipilä kaugele maha – 375 000 eurot sissetulekuid ja 145 000 eurot makse.

Opositsiooniparteide esindajatest enim – ümmarguselt 100 000 eurot – teenisid sotsiaaldemokraatide esimees Antti Rinne ja põlissoomlaste juht Jussi Halla-aho.

Järgmise aasta alguses toimuvate presidendivalimiste kandidaatidest enim teenis rootsi rahvapartei esindaja Nils Torvalds (143 000 eurot). Ametisoleva presidendi 2016. aasta sissetulek oli 16 000 eurot, kuid presidendi töötasu ning elamine on Soomes maksuvabad.

Meelelahutus- ja kultuuritegelastest teenis enim estraadilaulja Jari Sillanpää (285 000 eurot), teine oli näitleja, muusik ja laulja Vesa-Matti Loiri (235 000) ning kolmas räppar Cheek ehk Jere Tiihonen (210 000).

Üks Soome tuntumatest eestlastest, kirjanik Sofi Oksanen teenis mullu 110 000 eurot, millelt pidi maksma 32 000 eurot makse.

Sportlastest teenis kõige rohkem jäähokiklubi Jokerit taanlasest kapten Peter Regin (558 000 eurot).

Maksustatava tulu avalikustamine on Soome juba pikaaegne traditsioon, mis peaks andma informatsiooni muu hulgas erinevate valdkondade palgaarengu, soolise võrdõiguslikkuse jms kohta. Ajakirjandusest leiduvate otsingumootoritega on võimalik leida vaid üle 100 000 eurose aastasissetulekuga inimeste tulusid. Ülejäänud sissetulekute teadasaamiseks tuleb maksuameti büroodesse pöörduda.

Toimetaja: Rain KooliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: