Üle kahe aasta ootamist: Narva-2 piiripunkt taasavati jalakäijatele

{{1509533760000 | amCalendar}}

Siseminister Andres Anvelt taasavas kolmapäeval jalakäijatele Narva-2 ja Ivangorodi (Parussinka) piiripunkti, mis suleti renoveerimistöödeks 2015. aasta suvel.

Narva-2 ja Ivangorodi piiripunkte kasutas enne sulgemist igapäevaseks piiriületuseks enam kui 800 inimest päevas, kes on pidanud üle kahe aasta kasutama piiriületuseks oluliselt pikemat teekonda üle Sõpruse silla.

Ida prefektuuri piirivalvebüroo juht Indrek Püvi selgitas, et Narva-2 piiripunkt on Euroopa Liitu saabujatele väärikas värav.

"Narva-2 piiripunkti avamine ei avalda mõju üksnes inimestele, kes saavad nüüd varasemast kiiremini ja mugavamalt piiri ületada. Kaasaegne töökeskkond, videovalvesüsteemid ja targad lahendused aitavad piirivalvuritel teha oma tööd hea emotsiooniga, takistada riigi julgeolekut ohustavate inimeste jõudmist Eestisse ja seeläbi tõsta piiriturvalisust," sõnas Püvi.

Peamiselt Venemaa, kuid ka Eesti jalakäijate piiriületuspunkt vajasid kaasajastamist ning piiripunktide vahel olev sild oli ohtlikult amortiseerunud.

Renoveerimise käigus paigaldati Narva-2 piiripunkti videoturvasüsteem, uuendati terminal ning loodi tingimused puuetega inimestele piiriületuseks. Põhjalikult renoveeriti jalakäijate sild, ehitati sillale galerii ja paigaldati piiripunkti esisele väljakule uus teekate.

Venemaa Föderatsiooni poolel asuv Ivangorodi jalakäijate piiripunkt lammutati ja asemele ehitati täiesti uus piirikontrolli terminal. Samuti loodi piiripunkti kompleksne turvasüsteem, ehitati välja välised insenerivõrgud ning kindlustati kaldapealne.

Narva-2 piiripunkti ja silla renoveerimistööd said valmis juba 2015. aasta detsembris, kuid jäi seejärel piiriületusteks suletuks seoses suuremahuliste ehitustöödega Venemaa Föderatsiooni poolel asuvas piiripunktis.

Narva-2 taasavamisega on Narva piiripunktide läbilaskevõime maksimaalne. Arengu tooks vaid uue maanteesilla ehitamine.

"Narva on ju ammu igatsenud - juba aastakümneid, võib öelda - teatud transiidivoo möödaminekut Narva linnast, mille suhtes tasub rääkida ka teise poolega. Kunagi ta tuleb niikuinii," ütles siseminister Andres Anvelt.

Mõlema piiripunkti ja neid ühendava silla renoveerimiseks kulus umbes 10 miljonit eurot, millest veidi alla pool saadi Euroopa Liidult. Piiripunktis Narva-2 saavad piiri ületada vaid Eesti ja Venemaa elanikud.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: