Ringkonnakohus mõistis Kõpu endise vallavanema vangi

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tõnu Kiviloo Postimees/Scanpix

Tartu ringkonnakohus tunnistas Kõpu endise vallavanema Tõnu Kiviloo süüdi soodustuskelmuses ja mõistis ta kuueks kuuks vangi.

 

Ringkonnakohus tühistas Tartu maakohtu eelmise aasta 28. novembri otsuse osas, millega Kiviloo (52) mõisteti õigeks ühes soodustuskelmuse episoodis ning OÜ Kõpu Kõrtsitalu ja Sven Reiss (49) vastavalt esitatud soodustuskelmuse ja soodustuskelmusele kaasaaitamise süüdistustes.

Ringkonnakohtu kolmest kohtunikust koosnev kolleegium tunnistas Kiviloo, osaühingu ja Reissi süüdi ning muutis Kiviloole maakohtus mõistetud põhikaristust ja mõistis talle nelja-aastase vangistuse, mille hulka arvatakse eelvangistuses juba kantud kolm päeva. Kiviloo peab karistusest kohe ära kandma kuus kuud vangistust. Ülejäänud vangistus mõisteti Kiviloole tingimisi viieaastase katseajaga.

Kõpu Kõrtsitalule mõistis ringkonnakohus 20 000 euro suuruse rahalise karistuse ning Reissile tingimisi üheaastase vangistuse ühe aasta ja kuue kuu pikkuse katseajaga. Samuti peavad Reiss ja Kõpu Kõrtsitalu tasuma menetluskulud.

Muus osas jättis ringkonnakohus maakohtu otsus muutmata.

Ringkonnakohus rahuldas prokuröri kaebuse, kuid jättis rahuldamata maakohtu otsuse vaidlustanud süüdistatavate Enn Ariva (53), MTÜ Viljandimaa Mõisad ja Tõnu Kiviloo kaitsjate kaebused.

Ringkonnakohtus leidis prokuröri vaidlustatavas osas tõendamist, et Kiviloo ja Kõpu Kõrtsitalu taotlesid toetusraha PRIA-lt pettuse teel, näidates omafinantseeringu toimumist, kuigi tegemist on formaalsete eelduste täitmiseks vajalike näilike tehingutega.

Sisuliselt on raha ringlusena jõudnud tagasi toetuse saajale ehk Kõpu Kõrtsitalule, kes oli alltöövõtja ja panustas mitte rahaliselt.

Ringkonnakohtu hinnangul on ilmne, et Kiviloo tegutses kavatsusega, sest tema eesmärk oli saada PRIA-st pettuse teel toetus ja ta pidas selle realiseerumist võimalikuks. Teo toimepanemise ajal oli ta Kõpu Kõrtsitalu juhtorgani liige.

Ringkonnakohus tuvastas samuti, et Reiss toetas oma tegudega Kiviloo ja Kõpu Kõrtsitalu õigusvastase teo toimepanemist.

Nii sõlmis ta kahe osaühingu juhatuse liikmena Kõpu Kõrtsitaluga töövõtulepingud ja muud dokumendid ning teostas rahaülekanded. Tänu sellele sai võimalikuks PRIA-lt toetuse taotlemine ja saamine. Seejuures oli Reiss Kiviloo loodud skeemist teadlik.

Ringkonnakohus leidis, et tulenevalt Kiviloo kuritegude raskusest ei ole põhjendatud tema karistuse täielik tingimisi kohaldamata jätmine.
Ringkonnakohtu arvates ei tohi mõistetav karistus Kiviloo süstemaatilise aastatepikkuse ebaseadusliku tegevuse puhul olla talle endale ega ka ühiskonnale tajutav nõrga ja vaevumärgatava signaalina.

"Mõistes Kiviloole lühiajalise reaalse vangistuse, kujundab kohus ka üldpreventiivselt kaasinimeste hoiakut riigi toimimisse laiemalt. Võimalikele uute avaliku võimu kuritarvitajatele antav märguanne peab Kiviloole mõistetava karistusega olema ühemõtteline ja selgelt hukkamõistev,“ märkis ringkonnakohus.

Kohtu hinnangul ei tohiks aastate jooksul võimu kuritarvitanutele mõistetud karistused olla põhjendamatult leebed, sest see murendab ühiskondlikku arusaama ja usaldust riigi antavast signaalist ning riigivõimu toimimisest korruptsioonikuritegude toimepanijate osas.

Reissi puhul leidis ringkonnakohus, et rahaline karistus ei vastaks karistuse eesmärgile ning põhjendatud on vangistuse kohaldamine. Kuna aga ta on varem karistamata ja pani toime kaasaaitamisteo, mõistis kohus vangistuse tingimisi.

Kõpu Kõrtsitalule karistuse mõistmisel arvestas ringkonnakohus tema süü suurusega, kergendavate ja raskendavate asjaolude puudumisega ja sellega, et juriidiline isik on varem karistamata.

Ringkonakohtu otsuse saab vaidlustada riigikohtus 30 päeva jooksul.

Maakohtu otsus

Tartu maakohus tunnistas 28. novembril 2016 Kõpu endise vallavanema Tõnu Kiviloo süüdi toimingupiirangu rikkumises, omastamises, dokumendi võltsimisele kihutamises ja soodustuskelmuses.

Kõpu vallavalitsuse vara omastamises summas 2028 eurot mõistis kohus Kiviloo õigeks, kuna selles osas loobus süüdistusest prokurör. Samuti mõistis kohus Kiviloo õigeks ühes soodustuskelmuse episoodis, kuna tema süü selles ei leidnud tõendamist.

Maakohus mõistis Kiviloole kolmeaastase tingimisi vangistuse nelja-aastase katseajaga. Eelvangistuses on Kiviloo oma karistusest ära kandnud juba kolm päeva.

Lisakaristusena ei tohi Kiviloo kolme aasta jooksul alates kohtuotsuse jõustumisest töötada riigi või kohaliku omavalitsuste asutuses või organis või avalik-õiguslikus juriidilises isikus, kui talle on pandud haldamis-, järelevalve või juhtimisülesanded või varaliste väärtuste liikumist korraldavad ülesanded.

OÜ Kõpu Kõrtsitalu ja Sven Reissi mõistis kohus neile vastavalt esitatud soodustuskelmuse ja soodustuskelmusele kaasaaitamise süüdistuses õigeks. Nende süü ei leidnud kohtus tõendamist ja kohus ei tuvastanud, et nad oleksid toime pannud kuriteo.

MTÜ Viljandimaa Mõisad tunnistas kohus süüdi soodustuskelmuses ja mõistis talle rahalise karistuse 5000 eurot.

Enn Ariva tunnistas kohus süüdi omastamisele ja soodustuskelmusele kaasaaitamises. Esimese kuriteo eest mõisteti talle rahaline karistus 2010 eurot ja teise kuriteo eest ühe aasta ja kuue kuu pikkune tingimisi vangistus kaheaastase katseajaga.

Kiviloolt mõisteti konfiskeerimise asendamiseks välja 11 434 eurot.

Tiia Kallase süüdistuses lõpetas Tartu maakohus määrusega avaliku menetlushuvi puudumise tõttu menetluse. Kallas kohustus maksma riigituludesse 1500 eurot. Kallase süüdistuses menetluse lõpetamist taotles maakohtus kohtuvaidluses prokuratuur.

Süüdistus

Süüdistuse järgi seisnes toimingupiirangu rikkumine valla tehingute korraldamises tema endaga seotud ettevõtetega aastatel 2009-2014. Samuti süüdistatakse Tõnu Kivilood Kõpu vallalt vara ja esemete (nt mööbel, kütus, raha) omastamises, millega tekitati vallale kahju üle 10 000 euro.

Ka süüdistatakse teda kahe soodustuskelmuse toimepanemises aastatel 2011-2013, mis olid seotud maaelu- ja põllumajandustoetuste taotlemisega ja millega riigile tekitati kahju ligi 80 000 euro ulatuses.

Kokku on selles kriminaalasjas saanud süüdistuse neli inimest ja kaks firmat, keda süüdistatakse samuti soodustuskelmuses või tegudele kaasaaitamises. Kahe inimese suhtes on kriminaalmenetlus lõpetatud juba varem avaliku menetlushuvi puudumisel.

Kriminaalasja uuris keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: