Eesti avas Baltimaade esimese kosmose äriinkubaatori ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Avamine
Avamine Autor/allikas: TTT

Eesti avas teisipäeval Tallinna Teaduspargis Tehnopol Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori, mis on esimene omataoline Baltikumis ja kogu Euroopas.

 

Kosmose äriinkubaatori eesmärk on luua uusi töökohti ja arendada kohalikku majandust. Inkubatsiooniprogramm aitab edendada kosmosega seotud äriideid, pakkudes neile tehnilist tuge ja ärinõustamist. Aastas toetavad üle Euroopa tegutsevad kosmose äriinkubaatorid enam kui 140 uue ettevõtte tegevust ja kasvu. Äriinkubaatori avamisega saab Eestist üleeuroopalise kosmosevõrgustiku täieõiguslik liige.

"Euroopa Kosmoseagentuur on oma tehnoloogiasiirde programmi ja äriinkubatsiooni keskuste kaudu aidanud kaasa rohkem kui 500 uue ettevõtte ja paljude uute töökohatade loomisele, pakkudes ettevõtjatele oma toodete või teenuste arendamiseks nii tuge kui ka rahastust," ütles Euroopa Kosmoseagentuuri peadirektor Johann-Dietrich Wörner.

Wörneri sõnul toetab agentuur kosmosetehnoloogiate laiemat kasutust üle Euroopa.

"Eesti ettevõtted on teinud Euroopa Kosmoseagentuuriga koostööd juba viis aastat ja näidanud üles suurepärast võimekust töötada välja kosmosetehnoloogiatega seotud uudseid rakendusi ja teenuseid," märkis ta.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Urve Palo sõnul sai Eesti esimene satelliidiprojekt ESTCube-1 alguse ligi 10 aastat tagasi ning Eesti on sealt kiirelt edasi liikunud ning täna on ESA BIC Eesti avamine kosmoseteekonna järgmine verstapost.

"Eesti on tuntud oma startupide ja digitaalse ühiskonna poolest, uus äriinkubaator ühendab kosmosetehnoloogiad olemasoleva digitaalse ühiskonnaga, tuues kasu mõlemale valdkonnale. Siit edasi on järgmiseks sammuks täna juba kasutusel olevate e-teenuste kombineerimine planeedi Maa vaatlusandmete ja satelliitnavigatsiooni teenustega. Äriinkubaatori abiga saavad insenerid ja teadlased luua uusi kosmosega seotud tooteid ja teenuseid," märkis ta.

ESA BIC Eesti programmijuhi Andrus Kurvitsa sõnul on kosmose äriinkubaatori avamine väikene samm Euroopa Kosmoseagentuurile, kuid suur hüpe Eesti riigi ja siinse startup maastiku jaoks. "Ootame inkubaatorisse ägedaid lahendusi ja loomingulisi meeskondi," ütles Kurvits.

ESA BIC Eesti juhtpartner on Tartu Teaduspark, mis hakkab koostöös Tallinna Teaduspargiga Tehnopol inkubatsiooni pakkuma nii Tartus kui ka Tallinnas.

"Tegeleme Startup Inkubaatoris igal aastal ligi 45 tehnoloogiaettevõttega, kellel aitame jõuda jätkusuutliku käibe või esmase erainvesteeringuni. Näeme järjest rohkem ettevõtteid, kes arendavad kosmosega seotud tehnoloogiaid ning koostöös Euroopa Kosmoseagentuuriga saame neile nüüd pakkuda oma toote või teenuse arendamiseks 50 000 euro suurust finantseeringut ja valdkonnaspetsiifilist mentorlust," selgitas Teaduspargi Tehnopol Startup Inkubaatori juht Martin Goroško.

Tema sõnul on eesmärk, et viie aasta jooksul jõuaksid 20 Eesti startupi rahvusvahelisele turule ning seetõttu kuulutatigi välja esimene püsivalt avatud taotlusvoor inkubatsiooni kandideerimiseks.

2009. aastal alustas Eesti koostööd Euroopa Kosmoseagentuuriga, et Eesti ettevõtted ja teadlased saaksid esmakordselt osaleda Euroopa Kosmoseagentuuri projektides.

2015. aastal sai Eestist Euroopa Kosmoseagentuuri täieõiguslik liige, mis avas Eesti kosmosekogukonnale uusi võimalusi.

ESA BIC Eesti konsortsiumi kuulub Tartu Teaduspark, Tallinna Teaduspark Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu ülikool, Tallinna tehnikaülikool, Tartu observatoorium ja Kredex.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: