Ilmateenistus hoiatab tiheda lörtsi- ja lumesaju eest ({{commentsTotal}})

{{1512042840000 | amCalendar}}
Foto: POSTIMEES/SCANPIX

Ilmateenistus hoiatab eeloleval ööpäeval Eestit tabava tiheda lörtsi- ja lumesaju eest, mille tõttu muutuvad liiklusolud raskeks ja teed libedaks.

Jõulukuu esimeseks päevaks ehk reedeks on Aadria mere äärest tulekul madalrõhkkond, mis tavatult kiiresti, 24 tunni jooksul, jõuab Läänemere äärde.

Vahemere ääres valitsevad kontrastsed ilmaolud: läänetiiba on põhjakaarest kandunud külm, mille päritolu on arktilise taustaga. Üle Vahemere idaosa on aga edelavoolus liikumas Aafrikast tulnud väga soe õhumass, milles päevased kõrgeimad temperatuurinäidud tõusevad 20°C ümbrusse.

Kahe vastandliku õhumassi kokkupuutealal valitsev jugavool kannab tsüklonit kiiresti edasi põhja suunas. Eesti poole on liikumas jahe õhumass ja kaugele ette kaardub lai pilveala.

Eelolevaks 1. detsembri ööks liigub tsüklon Poola põhjaossa ning selle lume- ja lörtsisadu jõuab juba enne keskööd üle lõunapiiri, edasi laieneb kiiresti üle Eesti ning vastu hommikut muutub tihedaks. Orienteeruv lisanduva lume hulk lõunapoolsetes maakondades 5-8 cm, põhja pool 2-4 cm. Saartel ja Lääne-Eesti rannikul võib kohati sekka ka vihma tulla.

Tuul pöördub itta ja kirdesse ning tugevneb hommikuks puhanguti 13, saartel ja rannikul kuni 17 m/s. Õhutemperatuur on 0°C ümber (-1..+1, rannikul kuni +3°C).

Reede päevaks liigub tsüklon Riia alla ja õhtuks Eesti kohale. Ennelõunal jätkub meil kõikjal tihe lume- ja lörtsisadu ning idakaare tuul on ikka tugev. Pärastlõunal muutub sadu nõrgemaks, saartel ja Lõuna-Eestis ka vesisemaks. Päeva jooksul lisanduva lume kogus on lõuna pool 1-2 cm, Põhja-Eestis 3-6 cm.

Tuul mandril nõrgeneb järk-järgult, saartel pöördub põhja ja loodesse ning ulatub puhanguti 15 m/s. Õhutemperatuur on kraad-paar üle 0°C.

Ilmateenistsus manitseb inimesi tähelepanelikkusele, kuna lähenev sadu muudab liiklustingimused halvaks. Tihedas sajus on nähtavus piiratud ja 0°C lähedase temperatuuri tõttu on libeduseoht suur.

Laupäeva öösel madalrõhkkond nõrgeneb ja eemaldub ning selle järel tuleb veel nii lume-, lörtsi- kui vihmahooge, kuid sajuhulk on juba võrdlemisi väike. Õhutemperatuur on öösel 0°C ümber, päeval tõuseb läänes plusspoolele.

Pühapäeva öö on kuivem ja kerges miinuses, päeval saabub Skandinaaviast üle mere uus niiske madalrõhulohk. Lääne-Eestis sajab päeva teises pooles vihma, sekka lörtsi, kaugemale idapoole liikudes läheb sadu üle ka lumeks. Õhutemperatuur on öösel 0°C lähedal ning Ida-Eestis on päevane tõus vaevu tuntav, läänepool on plusskraadid nii öösel kui päeval.

Esmaspäeva öösel sadu eemaldub ning lauge kõrgrõhuhari muudab taeva alates saartest klaarimaks. Sarnane seis peaks püsima teisipäeva pärastlõunani, siis saabub merelt uus sajune madalrõhkkond.

Ööd langevad miinusesse, külma on sisealadel kuni 5°C, päevane õhutemperatuur jääb 0 ja mõne plusskraadi vahele.

Tartus on paks lumi, Saaremaal ajab Kaali kraater vett üle

Eestis on ilmaolud paiguti väga erinevad. Lõunaeestlased pidid neljapäeva hommikul jalga panema lumesaapad ja selga soojad riided, sest Tartus oli maha sadanud paks lumevaip, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Saaremaal on aga maapind hoopiski veel väga vesine ja näiteks Kaali järv on praegu sama suur ja sügav kui kevadiste lumesulamisvete aegu, ulatudes kraatri põhja viiva trepi alumiste astmeteni.

Toimetaja: Mirjam MäekiviHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: