Hinnavaatlus: kui palju maksab jõulupuu? ({{commentsTotal}})

Eestis on suuremate kaubanduskeskuste ees kuuseplatsid juba püsti pandud ja kes tahab, saab omale juba jõulupuu – või ka mitu – koju viia. Aga millise hinna eest kuuse või nulu tänavu jõuludel kätte saab, ehk on kasulikum osta e-poest? Uurisime jõulupuude müüjatelt sedagi, kas teisel advendil ostetud kuusk jõululaupäevani vastu peab?

"Kuusk on nagu koduloom, kui tema eest hoolitseda, peab ta ilusti vastu," ütles Kristiine keskuse parklas jõulupuudega kauplev Geit Eero. Tema pakub kuuski ja nulgi, kuused on pärit Eestist, Taanist ja Saksamaalt.

Kõige populaarsemad on Eero kogemusel linnainimeste jaoks kaks suuruseklassi: Pensionäri Unistus ehk umbes meetri kõrgused ja Korteri Unistus ehk umbes 175 cm kõrgused kuused.

Tema – ja ka mitmete teiste pakkujate – valikus on viies mõõdus kuuski, meetrise kuuse saab 12 euro eest, kahe meetri kõrguse aga 30 euro eest. Kes eelistab nulgu, peab kukrut kergendama kuni pooleteist meetrise puu eest 35 euro võrra, kahe ja poole meetrise nulu eest aga 65 euro võrra.

Eelmainitud hinnad ongi poodide esistelt platsidelt kuuski valides valdavad.

Geit Eero Kristiine keskuse kuuseplatsil. Autor: Anna Aurelia Minev/ERR

Otsides aga odavaimat moodust kuuse koju toomiseks, tuleks minna mõnda riigimetsa. Nimelt on riigimetsa majandamise keskusel (RMK) taas käimas jõulukampaania "Kust kuused tulevad?", mille käigus on võimalik inimestel metsast kuusk ise välja valida, selle eest maksta ja seejärel ta metsast koju tuua. Hinnad jäävad kolme ja 30 euro vahele, olenevalt sellest, kas tahetakse pigem väikest või hoopis suurt kuuske. Väiksemad on lühemad kui meeter, suuremad küündivad ka neljast meetrist kõrgemaks.

Eesti kuuski leiab lisaks kaubanduskeskuste esistelt platsidelt mitmetest e-poodidest ja ka mõnedelt hulgipakkujatelt. Juba metsast toodud kuusk maksab mõistagi rohkem, vahemikus 12–89 eurot. Kui eelistada nulgu, saab selle eri pikkustes (150–250 cm) kätte 20–120 euro eest. Kas peaks eelistama Eestis kasvanud kuuske? Stockmanni juures kauplev müüja sõnul on ainuke vahe lõhnas: kodumaised kuused lõhnavad tugevamalt, ehedamalt.

Kel ei ole oluline, et Kuusk Eestist pärit oleks, võib seada sammud mõnda ehitus- ja sisustuspoodi (Bauhof, Bauhaus), kus pakutakse Belgias ja Hollandis kasvanud kuuski. Praeguste kampaaniahindadega saab väiksema välismaise kuuse (100–150 cm) kätte lausa kümne euroga, seda vähemalt e-poes oleva info põhjal.

Üldiselt on e-poodides sarnased hinnatasemed: 15 eurot pisema kuuse ja 65 3,5-meetri kõrguse kuuse eest. Juurde tuleks aga arvestada transpordikulu, mis on neli kuni 12 eurot, olenevalt pakkujast. 

Kas praegu ostetud kuusk püsib kodus kaunina kaks nädalat?

Stockmanni ees kuuski müünud naisterahvas arvas, et puule piisavalt vett andes ja teda mitte väga küttekolde lähedal hoides peaks praegu soetatud kuusk jõululaupäevani vastu pidama. Temaga nõustus ka Tondi Selveri parklas kaubitsev Mirjam. Kuuskede "eluiga" hinnatakse tubastes tingimustes kahele nädalale, nulu liigid kestavad neli kuni viis nädalat.

Mirjami sõnul ei ole veel ka väga palju ostjaid näha, tihedamat müüki on oodata pühade lähenedes.

Kuidas hoolitseda jõulupuu eest?

  • Enne puu sooja tuppa viimist lase tal mõnda aega soojema temperatuuriga harjuda, hoia puud näiteks esikus või garaažis.
  • Vahetult enne vette panekut sae kuusetüvi vähemalt 2 cm lühemaks – nii eemaldad hüübinud vaigu ja puutüvesse pääseb vedelik paremini liikuma. Jälgi ka, et puukoor ulatuks vette.
  • Okste pudisemise vältimiseks paiguta jõulupuu küttekoldest võimalikult kaugele.
  • Soojas ja kuivas toas olevat puud võib vahel ka veega pritsida.
  • Anna jõulupuule juua ainult sooja vett. Võid lisada ka lõikelilledele mõeldud väetiselahust või suhkrut (1 tl liitri vee kohta), et vesi püsiks selge ja puhtana ning kuusk säiliks võimalikult kaua.
  • Jälgi veekogust kuusejalas. Esimestel päevadel võib puu juua umbes 1,5 liitrit päevas, hiljem pisut vähem.
  • Kui puu on jäänud pikemaks ajaks veeta, tuleb kindlasti teha enne vee lisamist uus lõige – vähemalt 2 cm jalga lühemaks.

Toimetaja: Greete PalmisteHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: