Tallinna Jaani kirik tähistas 150. sünnipäeva ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Tallinna Jaani kirik sai pühapäeval 150-aastaseks. Esimest korda sai vabaduse väljakul kuulda hommikul ka kellamängu. 25 kella tõsteti torni novembris ning kellamängu hakkab nüüdsest kuulma päevasel ajal igal täistunnil.

Täna hommikul kogunes Jaani kogudus Pühavaimu kirikusse. Just nimelt sealt asus Jaani kogudus oma uue kiriku poole teele 17. detsembril 150 aastat tagasi, ja seda rongkäiku korrati nüüd puhkpiliiorkestri saatel taas.

Jaani kiriku ehitamise põhjuseks oli see, et Pühavaimu kirik oli jäänud eesti kogudusele kitsaks.

 

Koguduse õpetaja Jaan Tammsalu ütles, et siis, kui kellamängu päris esimest korda Vabaduse väljakul prooviti, ei märganud seda paljud.

"Mul on ka see soov, et me oleksime tähelepanelikumad uutele häältele ja ka nende inimeste hääletele, kes on meie kõrval, et me ei mõtleks "räägi-räägi, sa ei sega mind"-stiilis," ütles Tammsalu "Aktuaalsele kaamerale".

1867. aastal oli pühitsemisel kuni 6000 inimest. Vähemalt 5000 trükitud laululehest jäi väheks.

"See oli meie rahvusliku ärkamise aeg, laulupeod olid ees ja eks see oli ka märk eestlaste püüdlustest olla ristirahvas ja olla eestlane," selgitas Eesti piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson.

Ka 150 aastat hiljem oli kirikulisi palju.

"Põhjus kodust välja tulla. Rahvast on palju, ilus muusika, ilusad hetked," põhjendas linlane Mai sündmusest osavõttu.

Jaani kiriku lammutamisest on läbi ajaloo palju räägitud. Esimest korda oli see jutuks 1922. aastal ja muidugi arvati Nõukogude ajal, et kiriku koht ei saa olla toonasel Võidu väljakul.

Tänaseks on Jaani kirik nii seest kui väljast kapitaalselt remonditud, peaorel on restaureeritud, kirikut kaunistavad uued vitraažid.

Koguduse õpetaja Jaan Tammsalu loetaleb veel hulga tegemata töid ja lisab, et kirik ei saa kunagi valmis.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: