Tartu ülikooli jõululaboris meisterdasid noored säraküünlaid ({{commentsTotal}})

Jõulumeeleolu on hiilinud ka laborivaikusesse, Eesti noored said neljapäeval Tartu ülikooli jõululaboris õppida, kuidas ise säraküünlaid meisterdada.

Lisaks näitasid ülikooli teadlased, kuidas füüsikateadmiste abil sõbrale nähtamatu jõulukingitus valmistada. Säraküünla meisterdamine ei ole sugugi keeruline. Seda muidugi juhul, kui Tartu ülikooli teadlaste loodud metallisegu retsept käepärast ja tõmbekapp, traadijupp ja föön võtta on. Täna jõululaboris tegutsenud noored said säraküünlad valmis loetud minutitega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Seal on teatud ained, tuleb need kokku segada, tuleb vedelikku lisada, pasta teha, kuivatada, panna traat sisse ja ongi olemas. Ei ole tegelikult üldse keeruline," märkisid Ramona ja Eliisa.

Pika põlemisaja saladus on õpilaste sõnul see, et säraküünal oleks võimalikult pikk ja paks.

"Meil oli võistlus siin, kelle säraküünal kõige kauem põles. Minul põles 81 sekundit," märkis Ramona.

Jõuluaja füüsika- ja keemiatundidesse toomiseks napib koolidel tihti nii aega kui vahendeid.

Tartu Erakooli keemiaõpetaja Kristi Laanesoo selgitas, et teeb õpilastega lihtsamaid katseid, pauku. Samas proovitakse aga ülikooli jõululaboris saadud teadmisi edaspidi ka tavatundides rakendada - näiteks seda, kuidas jõuluehteid nähtamatuks muuta.

TÜ uurimislabori koordinaator Karin Hellat märkis, et lapsed õpivad murdumisnäitajat, teevad selle ise läbi. "See praktiline töö on muidugi kõige tähtsam ja lõpuks nad saavadki selle jõuluehte ära peita, et seda keegi ei näe," ütles ta.

Jõululaborit korraldatakse küll pühade lähenedes, kuid tegelikult on saavad õpilased uurimislaboris katsetusi teha aastaringselt.

"Ma usun, et see tegelikult on teadushuvi ärataja. Et see uurimislabor ikka eelkõige annab selle pildi, mis üks tore katsetamine võiks olla," tõdes Hellat.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: