Raplamaa meenutas 70 aasta möödumist Põrgupõhja lahingust

Foto: ERR

Möödus 70 aastat Raplamaal Vigala lähistel metsavendade ja nõukogude julgeolekujõudude vahel peetud Põrgupõhja lahingust.

Selles ründasid punaväelased Relvastatud Võitluse Liidu punkrit, kuid seal viibinud metsavendadel õnnestus inimkaotuste hinnaga piiramisrõngast välja murda.

Lahingupäeval oli Põrgupõhja punkris kümme metsavenda. Kui suured olid julgeolekujõud, ei ole täpselt teada. Üks operatiivgrupp tegeles punkri haaranguga, kuid samal ajal oli piiramisrõngas ka lähedal asuv Konuvere küla.

"Lahing ise oli väga pikk ja raske. Enamus siin punkris viibinud metsavendi küll suutis välja murda, kuid viimasena siis punkrist väljunud Jaan Roosi ja Asta Jõesaar said siis üks kohe surma, teine raskelt haavata ja suri enne haiglasse jõudmist," rääkis Eesti Mälu Instituudi teadur-kuraator Martin Andreller.

Andreller ütles, et kuigi rahvalegendi kohaselt hukkus kümneid ja isegi sadu julgeolekusõdureid, ei olnud punaste kaotused ilmselt siiski nii suured.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: