Tartus saab näha vene kunstniku nukke eesti rahvariideid kandmas

Foto: ERR

Tartu mänguasjamuuseumis avatud näitusel saab näha Moskva kunstniku Irina Krasnova valmistatud nukumaailma. Eriliseks teeb näituse asjaolu, et kunstnik on oma nukkudele spetsiaalselt selga õmmelnud eesti rahvariided.

"Venelanna tuleb Eestisse, tema ainuke side on abikaasa sugulased ja teda nii sügavalt on puudutanud need Eesti rahvariided, et ta on otsustanud hakata neid oma nukkude juures kasutama mustritena, see kindlasti puudutab inimesi hästi sügavalt, et ta on seda ilu näinud," rääkis Tartu mänguasjamuuseumi arendusjuht Marge Pärnits "Aktuaalsele kaamerale".

Setu sõled, nahast pastlad ja Eesti rahvariidemustrid - kunstnik Irina Krasnova jaoks on detailid olulised ja see peegeldub ka tema vastavatud nukunäitusel. Eesti rahvarõivamustrite juurde sattus moskvalanna oma eestlasest abikaasa kaudu.

"Kuna tema abikaasa on Peipsi äärest pärit, siis hästi palju nad on just Mustvees ja nendes Peipsi-äärsetes külades käinud ja vanausuliste juures ja ta ise ütleb ka, et kõige rohkem tegelikult teda paeluvad need vanausuliste lood ja laulud ja need mustrid, mis sealkandis levivad ja setu mustrid. Loomulikult väljasttulnule see setu mustrite ja ehete ilu jääb kindlasti silma," selgitas Pärnits.

Näitusele on välja pandud 20 erinevat Tilda-stiilis valmistatud nukku. Tilda-nukud on erilised, sest neil ei ole ei nina ega suud ja nukkude näoilme antakse edasi vaid silmade abil.

"Päris mitmed nukutegijad on öelnud, et nende jaoks tegelikult nukud on täpselt samasugused nagu elavad inimesed ja nii on ka Irina nukkudega. Ja Irina ise on öelnud, et tema paneb iga nuku sisse väikese südame, nii et see nukk saaks päriselt ka elada," lausus arendusjuht Pärnits.

Näitus jääb avatuks aprilli alguseni.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: