Suri Eesti toksikoloogia rajaja Heino Noor

Heino Noor
Heino Noor Autor/allikas: ERR

Esmaspäeval suri 95-aastasena arstiteadlane, Eesti toksikoloogia rajaja Heino Noor.

Heino Noor sündis ohvitser Karl Noore ja naiskodukaitsja Salme Noore pojana.

Kooliealisena tegutses ta aktiivselt merenoorkotkana Haapsalu mererühmas "Urmas".

Ta lõpetas aastal 1940 Haapsalu Gümnaasiumi ja küüditati 14. juunil 1941 koos vanematega Venemaale. Ta isa ja ema hukati aprillis 1942. aastal süüdistatuna vabadussõjalaste liikumisega seotuses ning vastavalt politseikomissari ja naiskodukaitse esinaisena töötamises.

Aastatel 1941–1952 oli ta represseerituna Siberis vangilaagris, kus töötas velskri ja arstina.

Vangilaagrist naasnuna jätkas ta õpinguid ning lõpetas aastal 1955 Tartu Meditsiinikooli ja 1961 Tartu ülikooli. Hiljem täiendas ta end Moskvas, Peterburis ja Bonnis.

Aastast 1961 töötas ta Vabariiklikus Tartu Kliinilises Haiglas ja Tartu Ülikooli Kliinikumis toksikoloogina, ühtlasi oli ta TRÜ arstiteaduskonna õppeülesande täitja toksikoloogia ja kutsehaiguste alal, aastatel 1962–1970 ka Tartu Linna Polikliiniku töötervishoiu ja kutsehaiguste kabineti juhataja. Aastatel 1971-1979 oli ta Tartu Kliinilise haigla peaarsti asetäitja.

Heino Noore uurimisvaldkondadeks olid kliiniline toksikoloogia, suitsiduloogia, sotsiaalpsühholoogia, meditsiiniajalugu.

Heino Noor oli riigikogu juures tegutsenud okupatsioonide repressiivpoliitika uurimise riikliku komisjoni liige, aastast 1994 Eesti represseeritute meditsiinilise rehabilitatsiooni teenistuse konsultant.

Heino Noor oli kõrgema kategooria toksikoloog (1978). Ta on avaldanud üle 40 teadustrükise. Ta oli Haapsalu aukodanik.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: