Usulised tõekspidamised võivad saada aluseks inimese lahkamisest loobuda

Lahkamisnukk Ahhaa keskuse näitusel.
Lahkamisnukk Ahhaa keskuse näitusel. Autor/allikas: Kristina Kravets/AHHAA

Sotsiaalministeeriumi eelnõu väljatöötamiskavatsus võimaldab edaspidi arvestada erinevate usuliste tõekspidamistega ja neist tingituna loobuda inimese füüsilisest lahkamisest.

Kehtiva seaduse kohaselt tuleb iga välispõhjusest tingitud surmajuhtumi või selle kahtluse korral teha kohtuarstlik lahang, mistõttu ei ole kohtuarstil võimalik surnu usulisi tõekspidamisi arvestada ega lahangust loobuda või piirduda osalise lahanguga.

Eelnõu eesmärk on vähendada kohtuarstlike lahangute arvu ja anda võimalus loobuda kohtuarstliku lahangu tegemisest juhul, kui kohtuarsti hinnangul on surma põhjuse tuvastamine võimalik digilahanguga või muid nüüdisaegseid radioloogilisi ja laboratoorseid uuringuid kasutades.

Kuna Eestil on digilahangu tegemise võimekus olemas, on otstarbekas sätestada selline võimalus ka seaduse tasandil. Digilahangu tegemine võimaldab austada inimeste usulisi tõekspidamisi ning vältida liigset sekkumist inimese kehasse.

Näiteks jõuti Inglismaal 2015. aastal kohtuasjas Rotsztein versus HM Senior Coroner for Inner London järeldusele, et kohtuarst peab austama inimese ja tema lähedaste religioosseid tõekspidamisi.

Kui inimese religioossed tõekspidamised ei soosi invasiivset sekkumist tema kehasse, tuleb kasutada piltdiagnostikat – magnetresonantstomograafilist uuringut, kompuutertomograafilist uuringut ning bioloogilise materjali analüüse.

Praegu kehtiv seadus välistab võimaluse loobuda kohtuarstlikust lahangust ka juhul, kui inimene viibib pikka aega haiglas ja sureb hilistüsistuste tagajärjel ning varem olid tehtud ka põhjalikud radioloogilised ja laboratoorsed uuringud.

Surma põhjuste registri andmetel tuvastati välispõhjusest tingitud surm 2015. aastal 895 ja 2016. aastal 868 korral. Eesti Kohtuekspertiisi Instituut tegi lahanguid 2015. aastal 1533 ja 2016. aastal 1591 korral.

Kehtiv surma põhjuse tuvastamise seadus võeti vastu 2005. aastal.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: