Üha rohkem inimesi tunneb huvi traditsioonilise ehituskunsti vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: vanaajamaja.ee

Olgugi, et kõik teenused ja kaubad on vaid hiirekliki kaugusel, on üha enam neid, kes soovivad ise oma kätega midagi teha. MTÜ Vanaajamaja on juba 20 aastat õpetanud eestlastele seda, kuidas ehitada või taastada vana palkhoonet või kuidas teha maakivi müüri. Välismaalaste seas on aga populaarne suitsusauna tegemine.

Andres Uus ja Ragner Lõbu asutasid 20 aasta eest MTÜ Vanaajamaja eesmärgiga kaitsta vanu maju ja propageerida käsitsi tehtavat puutööd. Eneselegi üllatuseks tunnistavad nad, et mida aeg edasi, seda enam on kasvanud huvi nii Vanajajamaja tegemiste kui ka kursuste vastu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kümme aastat tagasi tegin vist esimese selle sama vahvärk-koolituse, siis oli kaks õpilast, see aasta läks, et oli üks päev ja kursus oli täis," meenutas MTÜ Vanaajamaja asutajaliige ja puutöö meister Andres Uus.

Kahekümne aastaga on aga veel nii mõndagi muutunud.

"Kui me 20 aastat tagasi alustasime, siis me otsisime ise vanu meistreid, aga praegusel hetkel tuleb tõdeda, et meie olemegi need vanad meistrid, kelle juures käiakse õppimas. Talvel on palkmaja koolitused, kus siis õpetatakse, kuidas käsitsi käsitööna teha palkhoonet. Siis on renoveerimiskoolitused, kus reaalselt mõne hoone peal tavaliselt toimubki palkide vahetus ja hoone tõstmine ja aluse parandamine, siis on maakivi koolitused ja siis on see sama vahvärk-koolitused ja siis on ka rahvusvahelisi koolitusi, kus me kutsume üle maailma ja ka seal on järjest huvi suurem," rääkis Uus.

Välismaalastele, kellest kaugeim õpilane on tulnud Austraaliast, õpetatakse mõistagi seda, kuidas ehitada UNESCO nimistusse kantud suitsusauna.

Vanajamaja koolitused tõmbavad aga ka kodumaal mehed üle Eesti kohale, näiteks veedab Saaremaalt tulnud Jaanus Kurn enamuse oma puhkusest puutööd õppides.

"Siin on õiged mehed asja ajamas, kellel on siuke ebaharilikult üleloomulik missioonitunne, et taastada vanu puitmaju, kes annavad seda meile lahkelt edasi," nentis Kurn.

"Muidu teen ka igapäevaselt seda tööd, aga siin saab lihtsalt enda mullist välja, ei ole üksinda, ei tee omaette. Neid inimesi, kes tahavad järjest traditsiooniliselt, et ehk kuidas see maja kunagi ehitati, et ta samamoodi välja näeks, neid inimesi on järjest rohkem, kes tahavad seda ehedust," lausus omakorda Aare Grünberg, Juho Wärkstoa käsitööline ja õpitoaline.

Lisaks õpitubade tegemisele on MTÜ Vanaajamaja võtnud oma missiooniks ka inimeste nõustamise vanade hoonete taastamisel ning kogukonnaprojektide tegemise, mille raames renoveeritakse näiteks vanu kirikuid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: