"Pealtnägija": Paldiski koolipoiss ärples suhtlusvõrgustikus tapmisvideoga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Paldiskis tappis 17-aastane noormees peolt tulles kaupluse juures 50. eluaastates mehe, filmides toimunut üles ja jagas seda sõpradele suhtlusvõrgustikus. Toimunust teadjad aga politseisse ei pöördunud.

Magnus tuli 2016. aasta oktoobris koos teiste, enamasti alaealiste sõpradega peolt. Südaöö paiku vajus napsitanud noorte kamp laiali ja suundutakse igaüks oma koju, vahendas "Pealtnägija."

Enda sõnul kaks-kolm jooki teinud Magnus võttis aga ette väikese ringi ja kohtus Paldiskis Adamsoni tänaval ühe toidupoe lähistel ühe mehega. Magnus küsis silmnähtavalt vindiselt vastutulijalt enda sõnul suitsu.

Adidase dressides võõras keeldus ja nooruks läks endast välja. Üllatuslikult otsustas ta järgnenut filmida. Üheksa sekundit kestvalt videoklipilt on aru saada, kuidas Magnus, telefon ühes käes, lööb meest ja ohver langeb teadvusetult maha. Sellega video lõpeb.

Löönud mehe uimaseks, tegi nooruk abitust ohvrist pilti ja lohistas ta läheduses asunud võssa ning võttis ohvri seljast dressid ning pussitas teda, jagades kokku 11 noahoopi.

Magnus on pärit pealtnäha korralikust, majanduslikult edukast perest, kus on olemas ema ja isa. Tal on küll pedagoogide sõnul probleeme õppimise ja keskendumisega ning olnud varem probleeme alkoholi ja avaliku korra rikkumisega, aga nii drastilisi arenguid oli raske ette ennustada.

"Magnus postitas siis teatud grupile inimestele, keda oli päris palju, fotod sellest pikali maha löödud kannatanust hoopleva sõnumiga sinna juurde. Ja selle üle seal siis sotsiaalmeedia grupis arutati, aga keegi kuskile ei teatanud, ei rääkinud ei vanematele, rääkimata siis politseile teatamisest või midagi sellist," sõnas prokurör Saskia Kask.

Samuti sai politsei kätte sotsiaalmeedia vestlused, mis näitasid peaaegu minuti täpsusega noormehe öiseid liikumisi ja kujunesid oluliseks tõendmaterjaliks. Magnus väitis, et ründas vastu tulnud 53-aastast Romani solvangu tõttu.

Mullu märtsis mõistis kohus toona 17- aastase noormehe üheksaks aastaks vangi.

Paldiski tapatöö hämmastab oma jõhkrusega eksperte

Psühholoog ja pereterapeut Kätlin Konstabel ning Tartu Ülikooli sotsiaalmeedia ekspert professor Andra Siibak on nii mõndagi näinud, aga Paldiski juhtum on nende jaoks tõeline negatiivne tipp. Alates massitulistajatest ja pommi-terroristidest on maailmas üha rohkem neid, kes fataalse teo paiskamisega sotsiaalmeediasse kuulsust püüavad. Nende sõnul on šokeeriv, et ka Eestis on nii julm juhtum.

"Nende vestluste alguses on selline uskmatus, et oi, et kas see päriselt, mis toimus? Püütakse aru saada, et kas see, mida kaaslane räägib, ka tegelikult toimus või on see mingi halb nali või lihtsalt mingisugune ebaõnnestunud sõnakasutus," tõdes Siibak.

Kätlin Konstabel lisas, et sellised koledad lood peaksid olema midagi, mida kodudes vanemad ja koolides õpetajad lastega arutada võtaks, ja just nii koledalt, kui need on toimunud.

"Ainult nii on võimalik õppida - mismoodi need inimesed ennast seal tundsid, millest see räägib, mida võis tunda ohver, miks keegi peab vajalikuks selliste asjadega eputada või tuge otsida. Mida tuleks teha kui selgub, et keegi on hakkama saanud millegi seaduse vastasega."

Karistusseadustik näeb esimese astme raske kuriteo toime panemisest mitteteatamise eest ette kuni kolmeaastase vangistuse.

Prokurör Saskia Kask Autor: Siim Lõvi /ERR

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: