Fide pangakontod suleti, kuna liidu president kuulub sanktsioonide nimekirja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Fide president Kirsan Iljumžinov.
Fide president Kirsan Iljumžinov. Autor/allikas: Zurab Dzhavakhadze/ITAR-TASS/Scanpix

Rahvusvaheline maleliit (Fide) teatas, et selle Šveitsi pangakontod suleti pärast seda, kui liidu presidenti süüdistati Süüria valitsuse heaks tehingute tegemises.

USA rahandusministeerium lisas 2015. aastal Vene miljonäri Kirsan Iljumžinovi oma sanktsioonide nimekirja tema väidetavate sidemete tõttu Süüria presidendi Bashar al-Assadi valitsusega, vahendas BBC.

Fide teatas, et Šveitsi pank UBS sulges liidu kontod, kuna Iljumžinov on endiselt sanktsioonide nimekirjas.

Fide varahoidja Adrian Siegel tunnistas, et tegemist on tõsise probleemiga, mis on häirinud organisatsiooni äritehinguid.

"Pärast enam kui kaht aastat, mil Kirsan Iljumžinov on sanktsioonide nimekirjas, teatas UBS, et nad sulgevad kohe meie kontod," ütles Siegel pressiteate vahendusel.

"Oli vaid aja küsimus, mil me selle tõsise probleemiga vastamisi pidime seisma," märkis Siegel. Ta lisas, et probleemid ei olnud ootamatud.

Iljumžinovi kaitsemeeskond nimetas pressiteates süüdistusi ennekuulmatuks ja valeks. Kaitsjate sõnul ei olnud Iljumžinov teadlik, et UBS Fide pangakontod külmutas.

Iljumžinov eitab, et oleks midagi valesti teinud. Ta taandas ennast Fide juurest, et püüda probleem lahendada.

Fide veebilehel on Iljumžinov endiselt kirjas liidu presidendina. Iljumžinovi sõnul on temavastased süüdistused osa laimukampaaniast, mis on seotud sel aastal toimuvate juhivalimiste eel toimuva võimuvõitlusega.

2017. aasta märtsis teatas Venemaa uudisteagentuur Tass, et Iljumžinovi sõnul püüab Fide teda organisatsioonist välja tõrjuda. "Ma arvan, et siin on Ameerika käsi mängus ja ma arvan, et seda nimetatakse kokkumänguks," ütles ta.

Iljumžinov on endine ettevõtja ja poliitik, keda peetakse üsna ekstsentriliseks inimeseks. Näiteks on ta televisioonis väitnud, et on kosmoselaevas tulnukatega kohtunud.

Ta oli 17 aastat Venemaal Kaspia mere rannikul asuva Kalmõkkia Vabariigi president. Fide president on Iljumžinov olnud alates 1995. aastast. Ta on kulutanud kümneid miljoneid dollareid selleks, et muuta vaene vabariik maletajate mekaks, ehitades sinna rahvusvaheliste turniiride võõrustamiseks terve küla.

2015. aastal paigutas USA rahandusministeerium ta aga sanktsioonide nimekirja, süüdistades teda Süüria valitsuse abistamises materiaalselt või tegutsemises Süüria valitsuse heaks.

Nimekirja kuulub ka vahendaja, keda süüdistatakse Süüria valitsuse naftaostude hõlbustamises ISIS-elt.

Fide teatel on Iljumžinov korduvalt edutult püüdnud end sanktsioonide nimekirjast kõrvaldada ning ka praegu ei paista, et see muutuks. Fide teatel on Iljumžinov mitu korda organisatsioonile kinnitanud, et ta kõrvaldatakse sanktsioonide nimekirjast lähiajal ning seetõttu hoidis UBS Fide kontosid siiani avatuna.

UBS ütles ajalehele Telegraph, et ei kommenteeri, kas mõni inimene või organisatsioon on panga klient, kuid kinnitas, et järgib kõiki seadusi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: