14 aastat tagasi toimepandud röövmõrv viis kaks meest pikaks ajaks vangi ({{commentsTotal}})

{{1518770700000 | amCalendar}}
Foto: PM/SCANPIX

Harju maakohus mõistis reedel üle 14 aasta tagasi Tallinnas toime pandud röövmõrva eest kaks meest pikaks ajaks vangi.

Kohus tunnistas röövmõrvas süüdi varem kriminaalkorras karistatud Dmitri Prokofjevi (40) ja Anatoli Plutahhini (47) ning mõistis esimesele 13-aastase ja teisele 14-aastase vangistuse.

Põhja ringkonnaprokuratuuri süüdistuse järgi tungisid Prokofjev ja Plutahhin 2003. aasta 17. augusti õhtul Tallinnas Peterburi maanteel asuvas baaris Hausberg kallale baari soomlasest omanikule ja tema kaasmaalasest sõbrale.

Süüdistuse kohaselt ähvardasid mehed soomlasi püstolisarnase esemega ning peksid nuiaga. Seejärel sidusid nad soomlased kinni ning röövisid kassast sularaha, alkoholi ning sõitsid ohvrite autoga minema.

Baariomaniku sõber sai peksmises raskelt viga ning suri mõned päevad hiljem haiglas.

Möödunud aasta veebruaris võeti Dmitri Prokofjev lähisuhtevägivalla ja alaealise bussis ründamise eest kinni. Kuna tegemist oli esimese astme kuriteoga, andis ta ka DNA proovi. Kaks kuud hiljem said mõrvagrupi uurijad kohtuekspertiisi instituudist teate, et Prokofjevi DNA sobib kokku 2003. aasta mõrvapaigast leitud DNA-ga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me tegelikult neid pabereid, akte, kus on viide kellegi kokkulangevusele kusagilt sündmuskohalt korjatud DNA-ga, saame ikkagi rohkem kui see üks kord sel korral, aga pigem on probleem nende kuritegude aegumises," selgitas Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juht Roger Kumm.

Mõrv on aegumatu, inimese tapmine seevastu aegub Eestis kümne aastaga. Kui Dmitri Prokofjev ning Anatoli Plutahhin poleks pärast kahe inimese peksmist kassaraha, alkoholi, autovõtmeid ning rahakotte taskusse ajanud, oleks nad täna endiselt vabad mehed.

Lisaks andis mõrvasüüdistusele aluse baari minnes kaasa võetud spordikott koos kummeeritud nuia, relvamaketi ja teibiga, mida ohvrite peksmiseks, ähvardamiseks ja kinnisidumiseks kasutati.

"Nad ei eitanud, et nad olid seal baaris tol õhtul. Samuti nad kinnitasid, et jõid teed ja õlut, aga pärast nii kohtueelses menetluses kui ka kohtuliku uurimise käigus kogutud tõendid juba olid vastuolus nende ütlustega. Nende versioon oli, et soomlased olid neile ohtlikud ja tahtsid neid rünnata, mitte vastupidi," rääkis Põhja ringkonnaprokurör Diana Helila.

Prokurör on kohtuotsusega rahul. "Nii palju kui prokuratuur küsis, nii palju ka kohus mõistis," märkis ta.

Prokofjev on mitmete kuritegudega ka vahepealsel ajal silma paistnud, kuid kõigi kuriteoliikide puhul DNA-d ei võeta. Plutahhin oli teadaolevalt vähemalt viimastel aastatel kuritegelikust elust üldse kõrvale astunud, kuniks nüüd vana kuriteokaaslase uued teod ka tema üles andsid.

"Kui sa oled juba sisuliselt normaalse inimese elu peale asunud ja nüüd tuleb minna pikaks ajaks vangi, ega see meeldiv ei ole. Eks ta sai sellest kohe aru, et see sinnapoole teel on," kommenteeris Kumm.

Eesialgne DNA-andmekogu loodi 2004. aastal. 2006. aastast on meil riiklik DNA register. ning tuvastamata sündmuskohaprofiile, mida ei ole inimesega seostatud, on seal umbes 10 000.

Kriminaalasja uuris Põhja prefektuuri kriminaalbüroo.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael, Siiri Ottender-PaasmaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: