Raivo Vare: omal ajal tulistasime puusalt, sest teist võimalust ei olnud ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

“Otse uudistemajast” saates ütles Raivo Vare, et tema ei parteistu mitte kunagi, ka juhul kui moodustataks uus erakond.

Vabariigi juubelile viidates ütles Vare, et Eesti on fenomenaalne - olla mandriline väikeriik ja saada üldiselt hästi hakkama ja olla edukuselt maailma riikide esimese kolmandiku seas. See on Vare arvates väga eriline saavutus.

Vabariigi taastamise ajal riigiministrina töötades oli Vare vaid 31-aastane ning tagantjärele mõeldes, pidigi selleks olema noor ja hulljulge, et sellisel hullul ajal toimetada. “See oli katsetuste ja väljakutsete aeg, ka kõige ilusam aeg,” ütles Vare. Ta tunnistas, et tegi sel ajal ka vigu ning seepärast mõistab kui noored poliitikud praegu vigu teevad. Samas ütles kriitiliselt, et praegu on stabiilsem ja kergem aeg, sest mängureeglid on paika loksunud ja nii palju pole vaja katsetada. “Omal ajal tulistasime puusalt, sest teist võimalust ei olnud. Mõni aasta pärast iseseisvuse taastamist [kahes valitsuses teede- ja side]minister olles, oli juba kergem,” ütles Vare.

Edgar Savisaare roll oli Vare arvates üleminekuperioodil asendamatu ja ta oli suure osa rahva ja kogu protsessi liider. Hiljem aga Savisaar stabiilisema riigi ja majandusega ei harjunud ning püüdis jätkata vastandumisega, kirjeldas Vare.

Praegu on tema suhted Savisaarega katkenud: “Savisaare suurim probleem on see, et on olemas inimesed, kes on tema poolt ja teised on automaatselt tema vastu, vaenlased.”

Kui presidendivalimised 2016 olid valimiskogus ei-millegagi lõppenud, pakkus Keskerakond Varele presidendiks hakkamist. Vare ütles ära. “Ma olin tõmbunud avalikest ametitest tagasi. Uut koormat ei tahtnud. Katsetada pole ka mõtet. On uus aeg uute inimeste jaoks,” põhjendas Vare, kes tollaste presidendivalmiste ajal toetas Allar Jõksi. Vare hinnangul oleks Jõks oma juristi taustaga sobinud, kuna presidendi olulisim roll on olla tasakaalustaja ja erapooletu.

Samas on Vare president Kersti Kaljulaidiga rahul: “Tal on ratsionaalsust kõvasti üle keskmise. Tal on ülihea ratsionaalne mõtleja ja ütleja.”

Suhete kohta Venemaaga tunnistas Vare, et me peame suhtuma idanaabrisse ettevaatlikult. ”Põhjus on lihtne - Vene julgeolekudoktriin põhineb filosoofiliselt arusaamal, et suurriigil peab olema puhver.” Vare ütles, et Venemaa tahab olla jõukeskus maailmas ja niiöelda otsustajate klubis, kuid vaatamata oma suurele potentsiaalile on laristanud oma võimalused muude asjade peale ja tõelist superriiki pole temast saanud.

Vare nõustus Eesti võimude hoiatustega, et ettevõtjad peaksid end Venemaal ettevaatlikult tundma ja andis mõista, et on ka ise tundnud sealsete eriteenistuste survet.

Ukraina läände lõimumise osas on Vare skeptiline: “Ukrainlased suhtuvad hetkel nii, et neil on sõda, nad ei saa paati kõigutada ja nii on korrumpeerunud ühiskond seal kahjuks jätkuv.” Samas ütles Vare, et ukrainlased ei mõista - reformimine ja asjade seisu muutmine on just sõja ajal lihtsam.

Tagasi kohaliku päevapoliitika juurde minnes, sõnas Vare, et tema arvates on praegune Jüri Ratase valitsus paremini toime tulnud kui arvati. Ja opositsiooni meelehärmiks - isegi eesistumisega hästi hakkama saanud. Samas pole Vare rahul praeguse maksupoliitikaga, sest jätkuvalt on komme maksustada saavutamist, kuid tegelikult peaks seda tegema tarbimise ja omamisega. “Maksustamist käsitletakse kui rahakorjamist - nii palju on vaja ja nii palju kogume. Maksustamist peaks käsitlema majandusarengu kontekstis,” ütles Vare.

Toimetaja: Linda EensaarHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: