Kolm põlvkonda rahvatantsijaid Rootsis: Mart Nymani pere ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

51-aastane Mart Nyman töötab Stockholmis kriminaalpolitseinikuna. Peamiselt peaks ta püüdma kriminaale, kes panevad toime keskkonnakuritegusid, aga ka näiteks kultuuripärandi vastaseid sigadusi.

“Kahjuks on nii, et kõik mis siin juhtub, terrorism ja muu, võtab suurema osa meie ajast ja me ei jõua seda spetsiifilist tööd nii väga teha,” rääkis Nyman ERR-ile lähemalt.

Eesti juurtega Mart mobiliseeriti ka aasta tagasi Stockholmi terrorirünnaku ajal kui Rootsi pealinn oli täis ärevust. Igapäevaselt karmi tööd tegev mees on aga palju leebema loomuga kui räägib eestlusest, mida ta Rootsis elus hoiab ja mida kannab edasi ka oma järgnevale põlvele.

“Praegu on nii, et peamiselt teen seda rahvatantsurühmas. Ma tahaks ka öelda, et see et laps käib Eesti koolis, on mulle südamelähedane asi,” sõnas Nyman.
Mardi puhul on  just rahvatants see, mis on tema eestlusele aluse pannud. Kuigi Nyman on sündinud ja elanud terve elu Rootsis, siis tema vanemad liikusid okupatsiooniõuduse eest Rootsi. Tollal kohtusid noored justnimelt vastloodud rahvatantsurühmas.  

“Siis mul ei olnud partnerit. Poistest oli alati puudus ikka ja siis pidi ise välja näitama, et oled huvitatud, kui partner tuleb. Ja siis ta tuli. Helistati ja öeldi, et nüüd tuleb üks poiss. Nii see asi algas,” selgitas Mart Nymani ema Illa.

“Mina olen ju selle otsene tulemus ja mind pandi kohe sündmisest saati tantsurühma liikmeks. Aga ega ma ei hakanud tantsima enne kui ma 15-16 olin,” ütles Nyman.

Rühm on nüüd küll teine kui see, kus Mardi vanemad tantsisid, aga siht on Nymanil selge - 2019. aasta tantsupidu Eestis. Kuid nagu ikka, on rühmas puudu meestest.

Kui eestlastel Rootsis on juba nii pikk traditsioon tantsuga, siis ei ole sellest pääsenud ka Mardi tütar Ingrid: “Ma tantsin siin Rootsis, minu kool, Eesti Kool.”

Toimetaja: Linda EensaarHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: