Põlvamaa lõõtsameister on valmistanud rohkem kui sada pilli ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Selleks, et saada lõõtsameistriks tuleb enne valmis teha vähemalt 30 pilli. Põlvamaal tegutseval pillimeistril Heino Tartesel on ette näidata koguni enam kui 100 isetehtud Teppo tüüpi lõõtsa. Tema käte all valminud sajas pill sai aga kõigist senitehtud pillidest erilisem.

Tuntud ja tunnustatud lõõtsamängija, õpetaja ja pillimeister Heino Tartes paneb oma meistrikojas kokku lõõtspille, mis tuntud üle vabariigi. Seda enam on üllatav kuulda, et pillimeister on ta olnud alles viimased üksteist aastat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vajadus oli pilli järele lihtsalt. Ma õpetasin mängijaid välja ja siis pille ei olnud. Mis sa teed? Ja siis tuli hakata pilli tegema," meenutas Tartes.

Ühel hetkel sai pillimeister aru, et kui ta nüüd natuke oma töid planeerib, siis eneselegi ootamatult õnnestuks tal oma sajas pill just vabariigi sünnipäevaks valmis saada. Ja nii läkski.

"See sai päris hea pill. Siin iga asja, detaili tegemiseks pidi väga palju mõtlema, et kuidas teda kujundada ja kuidas teha. Ja seest on ka muidugi muudetud häälekodasid ja kõiki, et hääl paremini välja tuleks," selgitas Tartes.

"Nagu võidusõiduautol on sisselaske ja väljalaske kollektorid poleeritud ja lihvitud ära, et õhk hästi jookseks. Nii tegin ma selle pilli puhul ka muudatusi hästi palju sisse," lisas ta. "Kaks korda on sinna sada kirjutatud. Üks sada tähendab, et on sajas pill ja teine on siis Eesti Vabariik 100."

Üks selline lõõts maksab olenevalt komponentidest 3000-4000 eurot. Pillimeistri sajas pill on aga tema sõnul hindamatu.

"Oleks küll sellel pilli soovijaid, aga ma ei saa seda müüa. Iga pillimeister peab pilli sisse ikka oma armastuse ja hinge panema. Et siis, siia on ka ikkagi suurt armastust ja suurt hinge pandud, et see jääb endale," lausus Tartes.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: