"Pealtnägija": maakler jätkas inimeste petmist ka kriminaaluurimise ajal ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Kinnisvaramaakler Natalja Jazõkova müüs pahaaimamatutele inimestele maha ühe ja sama korteri mitu korda ning omastas raha. Tema tegevus jätkus ka kriminaaluurimise ajal. Maakler ise tunnistab, et on süüdi.

61-aastane Aleksandr Dmitrijev töötas miilitsa varavastaste kuritegude osakonna uurijana, aga kaotas puuduliku keeleoskuse tõttu 1990. aastate alguses töö. Nüüd teenib ta laevaehitustehases BLRT. Kolm aastat tagasi, kui tema naine suri, pidi mees maha müüma kolmetoalise korteri Lasnamäel. Tehingu käigus kohtus ta maakler Natalja Jazõkovaga, vahendas "Pealtnägija".

Uueks koduks soovitas maakler mehele 12-ruutmeetrist tuba ühiselamu tüüpi majas Uus-Maleva 7, mis asub mehe töökoha lähedal Koplis ja mille hind oli ligi 20 000 eurot. Kuna korter oli väidetavalt veel hõivatud, sõlmis Dmitrijev 2016. aasta 18. novembril Jazõkova firmaga Dreams Lifter OÜ broneerimislepingu korteri 136 kohta ja maksis tagatisrahaks sisse kahes osas kokku 7600 eurot.

Dmitrijevil polnud aimugi, et kolm kuud varem võttis sama maakler sama ühetoalise korteri eest raha hoopis teiselt inimeselt.

Jelena Redko on Narvast pärit Maxima kassiir. 52-aastane lahutatud naine elas piirilinnas koos eaka emaga ja kogus pikka aega pealinna kolimiseks raha. 8. septembril 2016. aastal ehk kolm kuud enne Dmitrijevit sõlmis ta broneerimislepingu täpselt samale ühetoalisele korterile 136 ja tegi Jazõkova firmale ettemaksu 2500 eurot.

Kui inimesed ettemaksu ära tegid, hakkas maakler rääkima, et korteris on vaja lõpule viia remont, milleks napib vahendeid. Kui nad juurde maksaksid, saab see rutem valmis ja nemad sisse kolida.

Nii maksiski Redko oktoobris 2016 Jazõkovale sularahas kogu korteri hinna 19 500 eurot ja 2016 detsembris kõik kokku lepitud peaaegu 20 000 ka Dmitrijev. Teadmata teineteise olemasolust jäid mõlemad ootama remondi lõppu ja uue korteri võtmeid.

Redko sõnul tõi Jazõkov aga pidevalt põhjendusi, miks korterit kohe üle anda ei saa.

"Mul on vaja aega selle raha kokkusaamiseks, sest mul on tekkisid teatud
probleemid eelmise investoriga," põhjendas Jazõkova.

Kui Dmitrijev hakkas 2017. aasta alguses häirekella lööma, pakkus maakler asemele samas majas korterit number 30, millega mees ka nõus oli. Kuid ka seal oli vaja väidetavalt teha remonti.

Jazõkova ütles, et Dmitrijev on sattunud sellisesse olukorda juhuslikult. "Aleksandr saab kõigest õigesti aru, ta on sellesse olukorda sattunud täiesti juhuslikult. See on seotud minu tööga, sellega, et jaotasin finantse valesti," ütles ta.

Jelena Redko ostetud korteris venis remont aasta pikkuseks. Maxima kassiir, kes arvestas uue elamispinnaga, oli lasknud end Tallinnasse tööle vormistada. Ta oli kõik säästud pannud mängu, kuid pidi elama tööandja pakutud ajutises korteris. Redko sõnul oli see tema elu raskeim periood.

Maakleri suhtes algatati kriminaalasi

Suur hulk katteta lubadusi hiljem, 2017. aasta septembris pöördusid nii Dmitrijev kui ka Redko politseisse ja said jaoskonnas tuttavaks. Nad avastasid, et pole samas majas sama probleemiga üksi.

"Selgus, et kolme korteriga - lisaks minu ja Jelena Redko omale, ka korteritega nr 38 ja 40 - on analoogne olukord," selgitas Dmitrijev.

"Neilt võeti 20 000, sõlmiti samasugune leping, samad probleemid Jazõkovaga,
remondiga, kõik see kestis väga kaua," lisas Redko.

Mullu septembris algatati Redko ja Dmitrijevi avalduse peale kriminaalasi kelmuse paragrahvi järgi.

Selgus, et Jazõkova teenis korterilt nr 136 tegelikult ka kolmandat korda: kui pahaaimamatud inimesed oma värsket kodu ootasid, üüris maakler korteri kellelegi Peeter Rjabovile 180 euroga kuus.

Varem Aerofloti stjuardessina töötanud ja 20 aastat kinnisvara valdkonnas tegutsenud Jazõkova ei ole aga korterite omanik, vaid vahendaja.

Paberite järgi kuulus näiteks korter 136 firmale Valmax Trans. Firma esindaja väidab nii kannatanutele kui ka ajakirjanikele, et ei teadnud Jazõkova isetegevusest midagi ja pole Redko ega Dmitrijevi makstud rahast sentigi saanud.

"Nüüd ma tean, et kuna Natalja ei andnud korteriomanikule kõigi nende tubade eest raha üle, ei saanud seda ka vormistada," märkis Dmitrijev.

Dmitrijevi ja Redko jaoks teeb olukorra eriti täbaraks see, et mehele lõpuks lubatud korter 30 on vahepeal edasi müüdud ja naisele lubatud korter 136 on müügis. Prokuratuuri arvates ei ole alust kortereid ka kriminaalasja ajaks arestida.

"Selgus, et jäin tühjade kätega. Jään tänavale," tõdes Dmitrijev.

Maakler tunnistab süüd

Kuigi Jazõkova lubas algul ka "Pealtnägija" kaamera ees toimunud selgitada, loobus ta sellest hiljem.

Ainuüksi Uus-Maleva tänaval on neli kannatanut ja kahju 80 000 eurot. On märkimisväärne, et Jazõkova justkui tunnistab süüd, aga leiab kõigele mingi õigustuse.

"Olen süüdi. Raputan tuhka pähe. Firma sattus raskesse finantsolukorda. Enne seda olid mul väga head projektid, kõik olid rahul: partnerid, investorid ja kliendid," rääkis ta telefoni teel.

On aga selge, et ohvreid on palju rohkem. Teadaolevalt esimest korda kirjutas Jazõkova tempudest mullu kevadel MK Estonija, kus Ida-Virumaalt pärit pere süüdistas tema eelmist firmat samamoodi ettemaksu omastamises.

Jazõkova eelmine firma Marmiire likvideeriti ja võlad jäid maksmata. Asemele tekkis uus firma Dreams Lifter, aga sellegi aruanded on kaks aastat esitamata. Samamoodi on Jazõkova kurikuulus Facebooki grupis "Kaebuste raamat".

Selgub, et täpselt sama skeemi ja samal ajal rakendas Jazõkova ka mujal. Näiteks ühiselamu tüüpi majas Valdeku 105, kus Alla Metsaotsa pere soovis investeeringuks osta 12-ruutmeetrise toa, või Sitsi 28, kus Marina Sidorenko pere soovis 26 ruutmeetri suurust korterit.

Järgnes täpselt samasugune ajupesu nagu Dmitrijevi ja Redko puhul. Lõpptulemus oli täpselt sama - kogu raha läinud ja eluaset pole.

Jazõkova saatis "Pealtnägijale" koopia kirjast, mis viitab justkui sellele, et tema partnerid vedasid teda alt ja kuidas ta ise kannatas.

"Sellises olukorras pidin ise põrandaid pesema ja kööki tööle minema, aga seejärel raha edasi andma, kuid ma ei murdunud. Püüdsin alati leida lahenduse," kirjutas ta.

Jutt lahendusest kõlab aga kahepalgeline, sest veel käesoleva aasta alguses langes tema püünisesse pensionär Jevdokia, kes maksis juba ühe korra 42 000 eurot Marina Sidorenkole müüdud korteri eest aadressil Sitsi 28-26. Jevdokia loodab tänaseni, et maakleri lubadused peavad ning ei soovinud seetõttu oma lugu kaamera ees rääkida.

Jazõkova suhtes eelmise aasta septembris algatatud kriminaalasja käigus pole maaklerit tänaseni isegi üle kuulatud. Kokku on "Pealtnägijale" teada juhtumite kahjusumma 160 000 eurot. Isegi kui uurimine jõuab ühel päeval nii kaugele ja kohus mõistab Jazõkova süüdi, on tõenäosus temalt elupinda või raha saada tegelikult olematu. Ehkki ta elab Pirital korralikus eramus, pole tema enda nimel mingit vara.

Üksikasjalikumalt räägib kõigist pööretest neljapäeva õhtul ka ETV+ kanalil saade "Insight".

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: