Kasvataja sõnul valavad koeravabrikutest kutsika võtjad ärile vaid kütust juurde

Foto: ERR

Eesti Loomakaitse Liidu vabatahtlikud leidsid neljapäeval Lääne-Harju vallast koertevabriku ning päästsid sealt 38 koera. Koerakasvataja Haita-Maarit Zahharovi sõnul valavad inimesed, kes sellistest vabrikutest endale kutsika võtavad, sellisele ärile vaid n-ö õli tulle.

"Need, inimesed, kes sellistele kutsikavabrikutele vett või kütust juurde valavad, on tegelikult inimesed, kes on emotsionaalsed, kes võivad teha otsuse lähtuvalt sellest, et soovivad päästa seda ühte kutsikat ja võib-olla ei mõtle, mida nende otsus pikas perspektiivis kaasa toob," rääkis Zahharov "Ringvaates".

Zahharov tõdes, et sellised koeravabrikud võivad tekkida mitmel põhjusel.

"Ma usun, et on raske ennustada, mis sellise inimese peas toimub. Sellisesse olukorda võib inimene sattuda, kui tal kaob ära reaalsustaju, adekvaatne hinnang sellele, kui palju neid armsaid loomakesi ma tegelikult suudan üleval pidada, millistes tingimustes nad peaksid elama. Loomulikult ei saa välistada seda varianti, et neist koertest saab selle inimese jaoks elatusallikas," selgitas ta.

Lääne-Harju vallast päästetud koerte hulgas on välimuselt erinevaid tõuge meenutavaid loomi. Zahharov tõdes, et peale vaadates ei saa tihtipeale aru, kas tegemist on puhtatõulise koeraga või mitte. Tema sõnul on praegu teadaolealt paljud vabrikust leitud koerad toodud välismaalt.

"See, et me ei suuda praegu tuvastada, kas tegemist on päriselt tõupoolse põlvnemisega koertega või tõulaadsetega, tähendab, et ka kutsika ostja ei suuda seda tuvastada ja see võimaldab müüa neid kutsikaid," märkis koertekasvataja.

Koertevabrikud müüvad kutsikaid odavamalt kui tõupaberitega koerte kasvatajad. Zahharovi sõnul ei ole see kuritegu. Samas oleneb tema sõnul, mille arvelt koera odav hind tuleb.

"Kui see odavus tuleb selle arvelt, et need loomad elavad sellistes tingimustes või nad poegivad igal jooksuajal või on neil tegemata vajalikud vaktsineerimised, ussirohud, nad pole läbinud mingit arstlikku kontrolli, siis see on kuritegelik. Hinna võib iga müüa ise otsustada ja tegelikkuses saab ka tõuta koeri raha eest osta, selles pole ka midagi halba," rääkis ta.

"Iga koer maailmas vajab ja on väärt oma inimest ja oma kodu, aga mitte iga kutsika või koera ostmise otsus ei ole alati kõige mõistlikum ja iga inimene ei pea võtma endale koera, isegi kui ta tahab tunda ennast päästjana," lisas ta.

Zahharovi sõnul ei ole tõupaber see, mis koerte puhul hinna määrab. Hinnavahe määrab koerakasvataja töö, mis eelneb pesakonnale, samuti erinevad uuringud ja testid.

Zahharovi sõnul on levinud arvamus, et tõukoerte kasvatamine on tulus äri, kuid tegelikult see nii ei pruugi olla, sest sageli on kulud suuremad kui tulud.

Ta lisas, et tõukoera müünud kasvataja vastutus ja tugi kestab kogu koera eluaja.

Lääne-Harju vallast leitud koerad loovutas omanik vabatahtlikult Loomakaitse Liidule.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: