Loomakliinik: kuuldused lemmikloomade sarimürgitamisest on asjatu paanika

Foto: ERR

Avalikus suhtlusvõrgustikus levivad kuuldused lemmikloomade sarimürgitaja kohta. Mustamäel ja Rocca al Mare's on seintele kleebitud ka hoiatavaid teateid. Pet City loomakliinikusse toodi tõepoolest kuu aega tagasi koer, kes oli lakkunud sõiduki jahutusvedelikku. Ei loomaarst ega politsei pole kuu aja jooksul tuvastanud lemmikloomade mürgitusjuhtumite sagenemist. Pigem on levinud asjatu paanika, kinnitasid nad "Aktuaalsele kaamerale".

Pet City veterinaar Heli Säre ütleb, et talvel tuleb kuus paar korda ette jahutusvedeliku mürgitusi. Nii ka tänavu. Jahutusvedelik on magusa maitsega ja meeldib loomadele. See püsib ka kaua pinnasel. Hiljuti toodi kliinikusse üks sellise mürgitusega koer.

"Kui loomal on tekkinud etüleenglükooli mürgitus, siis eralduvad sellised kristallid, mis me saame uriiniproovist mikroskopeerimisel näha, mis kinnitab diagnoosi, et tegemist on etüleenglükooli mürgitusega," rääkis Säre.

Kui tõepoolest uitaks ringi lemmikloomade mürgitaja, siis oleks veterinaaril tööd tunduvalt rohkem kui tavaliselt. Praegu ei viita miski sellele.

"Sellisel juhul peaks olema mürgitustunnusega loomi, kes pöörduvad kliinikusse. Muidugi on selleks vaja teha täpsed analüüsid ja uuringud, mis kinnitavad, et tegemist on mürgitusega ja ei olnud tegemist kaasasündinud haigusega või mõne kroonilise haiguse ägenemisega. Täitsa kindlasti julgen öelda, et praegu ei ole tegemist mingi pahatahtliku mürgituslainega lemmikloomade suunas," lausus ta.

Politsei on täheldanud meedias levivaid kuuldusi sarimürgitaja kohta, kuid ka korrakaitsjad pole leidnud tõendeid sellise pahategija olemasolu kohta.

"Need juhtumid paljuski on dubleerivad. Keegi kiidab takka ja jagab neid teateid edasi. Sisulisi kinnitusi nende kontrollide käigus asjaoludele ei ole tuvastanud. Meie jaoks on seal palju infomüra sees ja põhjust paanikaks ei ole," ütles PPA Lääne-Harju jaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juht Erkko Piirimägi.

Üks mürgitusjuhtum oli kuu aega tagasi, rohkem politsei poole pöördunud keegi ei ole.

"Ametlik on see, et me oleme saanud ühe avalduse inimeselt, kelle koer sai terviserikke ja vajas ka arstiabi. Juhtum puudutab 22. veebruari. Ehk siis juba mõnda aega tagasi. Selle osas oleme võtnud menetlusliku seisukoha koos prokuratuuriga. Seal me kriminaalmenetluse jaoks põhjust ei tuvastanud," selgitas Piirimägi.

Eelmisel aastal menetles politsei looma julma kohtlemist 44 korral, millest mürgitamisi oli kaks. Mürgituse sümptomid on loidus, oksendamine, ilastamine, koordinatsioonihäired. Kui need ilmnevad ootamatult, tuleb lemmik kohe kliinikusse viia. Siis jõuab ära hoida tõsist organipuudulikkust, soovitab loomaarst.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: