Eesti ettevõtete võlad kasvavad kiiremini kui majandus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tee-ehitus.
Tee-ehitus. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Möödunud aasta teisel poolel ületas võlgade kasvutempo majanduse kasvutempo, mis on vastavalt üheksa ja 4,9 protsenti, selgus värskest ettevõtete maksekäitumise statistikast.

Kuigi võlgadega ettevõtete osakaal püsis eelmise aasta teisel poolel samal tasemel võrreldes 2016. aasta teise poolega, siis võlgade kogusumma on kasvanud ja ulatub 93,3 miljoni euroni, teatas Creditinfo Eesti AS.

Maksehäiretega aktiivseid ettevõtteid oli 2017. aasta teisel poolel 2940. Selliste ettevõtete osakaal on suurenenud möödunud aasta sama perioodiga võrreldes 4,8 protsendilt 6,1 protsendini ehk riigile on võlgu 5338 aktiivselt tegutsevat Eesti ettevõtet.

Kasvanud on ka maksuvõlgade keskmised summad. Maksehäirete mediaankeskmine summa on tõusnud 1000 eurolt 1065 euroni, maksuvõlgade mediaankeskmine summa on kasvanud 2915 eurolt 3206 euroni.

Suurimate maksehäiretega paistab silma põllumajandussektor, kus maksehäire summa on 13,3 miljonit eurot. Samas moodustab suurima osa ehk 86 protsenti sellest võlgnevusest ühe ettevõtte maksehäire.

Tegevusalade lõikes on kõige suurem maksehäirega ettevõtete osakaal - 7,2 protsenti - majutuses ja toitlustuses, järgnevad ehitus ning veondus ja laondus.

Maksuvõlaga ettevõtete osakaal on tegevusaladest suurim ehituses - 12,2 protsenti, järgnevad majutus ja toitlustus 12 protsendiga ning põllumajandus, metsamajandus ja kalapüük 9,9 protsendiga. Samas on maksuvõlgade summa suurim mäetööstuse ja töötleva tööstuse valdkonnas - ligi 14 miljonit eurot.

Maakonniti on maksehäirega ettevõtteid protsentuaalselt enim Ida-Virumaal - 5,9 protsenti, ning Valgamaal - neli protsenti. Maksuvõlgu on kõige rohkem ehk 7,4 protsendil Jõgevamaa ettevõtetest, üle seitsmel protsendil ettevõtetest on võlgu ka Võrumaal ja Põlvamaal.

Kõrge krediidiriskiga ettevõte arv Eestis oli möödunud aasta teisel poolel jätkuvalt viimase kolme aasta madalaimal tasemel – 12,4 protsenti. Maksehäirete ja maksuvõlgade osakaal püsib stabiilsel tasemel, seda nii maakondlikus jaotuses kui ka tegevusalade lõikes.

Ettevõtete maksekäitumise statistika põhineb Creditinfo Eesti AS-i krediidihinnangute, ametliku maksehäireregistri ning maksu- ja tolliameti andmetel.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: